ماساژ

ماساژ تایلندی چیست و چه فوایدی دارد ؟

ماساژ تایلندی

شاید در بین انواع ماساژ برای‌تان این سوال ایجاد شده باشد که ماساژ تای چیست و چگونه انجام می‌شود. ماساژ تای همان ماساژ تایلندی است که از حرکات کششی یوگا و طب فشاری تشکیل شده است. این شیوه ماساژ برخلاف انواع دیگر به عنوان یک روش درمانی سنگین تلقی می‌شود که می‌تواند تا حدود زیادی دردناک باشد.

بسیاری از کسانی که قصد دارند تا مفاصل خود را منعطف کنند و بیماری‌های جسمی خود را درمان کنند به سراغ استفاده از ماساز تایلندی می‌روند. در این مقاله قصد داریم تا به تاریخچه تای ماساژ بپردازیم و با هم فواید این نوع ماساژ را مرور کنیم.

ماساژ تایلندی چیست ؟

این نوع ماساژ ترکیبی از حرکات منظم و پرفشار است که می‌تواند برای آزادسازی گرفتگی عضلات بسیار مناسب باشد. جریان انرژی آزاد شده در بدن در این شیوه درمانی به گونه‌ای است که می‌تواند خستگی را به صورت کامل از بدن خارج نماید. یکی از نکات قابل توجه در ماساژ مدل تایلندی این است که از هیچ روغنی برای ماساژ دادن بدن استفاده نمی‌شود. شاید جالب باشد بدانید که ماساژ سنتی تایلندی چیست و چرا انجام می‌شود. باید توجه داشته باشید که در این شیوه، ماساژور با استفاده از تکنیک‌های سنتی سعی می‌نماید تا به شکل ریتمیک، گرفتگی عضلانی و ماهیچه‌ای بدن را به صورت کامل درمان نماید.

ماساژ تایلندی

در این شیوه، ماساژور با ضربه و کشش‌های متوالی در تلاش است تا گرفتگی عضلات را با آزاد سازی انرژی درمان نماید. به صورت کلی ماساژ تایلندی در دو نوع ماساژ جنوبی و شمالی انجام می‌شود که هر کدام از تکنیک‌های ماساژ با یکدیگر کمی متفاوت است. برای این که بتوانید از این شیوه درمانی استفاده کنید، باید به دنبال یک تراپیست حرفه‌ای باشید تا در مدت زمان مشخص به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.

تاریخچه ماساژ تایلندی

با نگاه به تاریخچه این گونه ماساژ می‌توان بیان کرد که قدمت این نوع ماساژ حدود 5 هزار سال است که از کشور هندوستان آغاز شده است. این ماساژ دارای حداقل ترکیب 5 دوره تاریخی مختلف است که باعث ایجاد ماساژ در این سبک شده است. مبدع این سبک یک پزشک در زمان بودای کبیر است که این ماساژ تای را با تلفیقی از یوگا و طب آیورودا ایجاد کرده است.

در این سبک ماساژ درمانی که به نوعی درمان مذهبی نامیده می‌شود با افزایش انعطاف پذیری بدن باعث درمان بسیاری از مشکلات جسمی می‌شود. دکتر شیواگو کومارپای شیوه انجام این نوع ماساژ را به راهبان بودایی آموخت تا بدین گونه این سبک ماساژ به سایر کشورهای جهان منتقل شود. راهبان بودایی به دلیل مشکلات مختلفی که داشتند همواره در حال کوچ به کشورهای مختلف بودند. این امر باعث یادگیری تای ماساژ در بین اقوام و کشورهای مختلف شده است.

در حال حاضر با استفاده از تکنیک‌های مختلف، انواع ماساژ تایلندی انجام می‌شود که هر کدام می‌تواند سبک مورد نظر خود را داشته باشد. در هر یک از انواع سبک‌ تای ماساژ، ماساژور با استفاده از تکنیک‌های خاص آن سبک قادر است تا سموم را به راحتی از مفاصل و ماهیچه‌ها خارج نماید.

ماساژ تایلندی

مدت زمان ماساژ تایلندی

زمانی که بخواهید احساس سبکی و راحتی داشته باشید، بهتر است ماساژ تای را انتخاب کنید. خواص ماساژ تای بی‌نظیر است و اگر توسط یک تراپیست متخصص انجام می‌شود، می‌تواند باعث درمان گرفتگی عضلات شود. در صورتی که بخواهید از این ماساژ استفاده کنید باید لباس‌های گشاد و سبک به تن داشته باشید. در ماساژ تای، ماساژور با استفاده از ضربه و کشش‌های پیاپی سعی می‌نماید تا گرفتگی عضلات را درمان نماید.

مدت زمان انجام این ماساژ متناسب با مهارت ماساژور متفاوت است و بین 1 الی 2 ساعت به طول می‌انجامد. است. متقاضیان برای این که بتوانند نسبت به این ماساژ احساس بهتری داشته باشند باید در مورد فواید آن بیشتر بدانند.

فواید ماساژ تایلندی

فارغ از این که کدام نوع ماساژ را برای درمان مشکلات جسمی و روحی خود انتخاب می‌کنید، باید بدانید که برای بهره‌مندی از فواید ماساژ، بهتر است به یک کلینیک مناسب مراجعه کنید و از یک تراپیست متخصص بخواهید تا ماساژ مورد نظرتان را اجرا نماید. ماساژ تای به یوگای افراد تنبل شهرت دارد چرا که در این ماساژ، فشار و کشش انجام شده باعث افزایش انرژی بدن شده و بافت‌های بدن را به صورت کامل تحریک می‌نماید. در این بخش قصد معرفی خواص ماساژ تایلندی را داریم تا بیشتر با جزئیات این ماساژ آشنا شوید:

• کاهش استرس و اضطراب

یکی از فواید اصلی ماساژ تای کاهش استرس و اضطراب است چرا که این نوع ماساژ با کاهش ترشح هورمون کورتیزول می‌تواند تا حدود زیادی ضربان قلب را کاهش دهد که این امر به نوبه‌ خود باعث کاهش استرس خواهد شد. هورمون کورتیزول علاوه بر ایجاد استرس در بدن می‌تواند چربی در ناحیه شکم را نیز افزایش دهد. وجود هورمون استرس باعث کاهش چربی سوزی بدن خواهد شد لذا با کاهش استرس می‌تواند چربی اضافه در بدن را به انرژی کافی در طول روز تبدیل کنید.

• کاهش دردهای مزمن

یکی از اصلی‌ترین فواید ماساژ تایلندی کاهش دردهای مزمن بدن است چرا که استفاده از این شیوه باعث افزایش گردش خون در بدن شده که می‌تواند دردهای مزمن را به شکل قابل توجهی کاهش دهد. افزایش گردن خون با تحریک مغز باعث ترشح هورمون‌های سیتوکین شده که به تقویت سیستم ایمنی بدن می‌انجامد.

ماساژ تایلندی

• افزایش توانبخشی بدن

شیوه تکنیک ماساژ تای به گونه‌ای است که نقش حیاتی در افزایش توانبخشی بدن دارد. تحقیقات انجام شده بر روی بیماران دچار سکته مغزی نشان می‌دهد که استفاده از ماساژ تایلندی باعث بهبود وضعیت بیمار می‌شود. در یک دوره مشخص دردهای مزمن بیماران به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده که این امر منجر به افزایش توانبخشی بدن شده است.

• درمان آرتروز

به جرات می‌توان گفت که استفاده از ماساژ تای می‌تواند تا حدود 80 درصد بیماری آتروز را درمان نماید. آرتروز به عنوان یک بیماری مفصلی است که باعث ایجاد بروز درد و خشکی بیش از اندازه مفاصل خواهد شد. افرادی که تحت تاثیر ماساژ تای قرار می‌گیرند، در یک دوره مشخص می‌توانند تا حدود زیادی مشکلات مفاصل خود را حل کنند.

آیا ماساژ تایلندی دردناک است ؟

با توجه به توضیحات بیان شده در زمینه تکنیک استفاده از این نوع ماساژ، می‌توان گفت که در مرحله اول ممکن است ماساژ تای کمی دردناک به نظر برسد اما پس از گذشت یک دوره کوتاه، متقاضی نسبت به فشار و کشش واکنش غیر معمولی از خود نشان نمی‌دهد. در واقع فشار و کشش صورت گرفته در دوره اول می‌تواند تا حدودی آزار دهنده باشد اما پس از آن، استفاده از تکنیک‌های مختلف ماساژ تایلندی بسیار مفید بوده و باعث ایجاد درد در مفاصل و نواحی دیگر نخواهد شد.

عوارض جانبی و خطرات ماساژ تایلندی

همان‌طور که می‌دانید هر یک از شیوه‌های ماساژ امروزی برای یک سری از افراد می‌تواند خطرآفرین باشد. ماساژ تای نیز به مانند سایر ماساژهای امروزی که مورد استفاده متقاضیان قرار می‌گیرد برای برخی از بیماران دارای یک سری عوارض جانبی است که شناخت آن باعث می‌شود تا در صورت نیاز بتوانید از انجام این نوع ماساژ دوری کنید. از عوارض ماساژ تایلندی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عوارض جانبی و خطرات ماساژ تایلندی

  • افرادی که دارای بیماری فشار خون هستند نباید از این نوع ماساژ استفاده کنند.
  • بیماران دیابتی و بیماران قلبی از انجام ماساژ تای بپرهیزند.
  • کسانی که دارای اختلالات عصبی هستند بهتر است از این شیوه استفاده نکنند.
  • بیماران سرطانی و همچنین مادران باردار برای حفظ سلامت خود از انجام ماساژ تای دوری کنند.

موارد منع ماساژ سنتی تایلندی

می‌دانید که بهره‌گیری از شیوه ماساژ تای باید توسط یک متخصص حرفه‌ای انجام شود. فرد متخصص با بررسی وضعیت سلامت متقاضی می‌تواند انجام و یا عدم انجام ماساژ تایلندی را تعیین نماید. افرادی که دارای مشکلات مختلف نظیر فتق دیسک، پوکی استخوان و غیره هستند بهتر است از انجام این گونه ماساژ دوری کنند. همچنین افرادی که به تازگی تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، برای مراقبت از سلامت بدن خود بهتر است از ماساژ تای استفاده نکنند. به دلیل این که این گونه ماساژ دارای تکنیک ضربه و کشش است ممکن است سلامت این افراد را به خطر بیندازد.

اگر از جمله کسانی هستید که به ماساژ تای علاقه دارید و قصد دارید تا این گونه ماساژ را تجربه کنید، بهتر است پیش از مراجعه به تراپیست، از مناسب بودن این روش با افراد دارای تجربه مشورت کنید تا در نهایت بتوانید یک تصمیم مناسب اتخاذ کنید.

جمع بندی

برای بسیاری از کاربران این سوال مطرح است که ماساژ تایلندی چگونه است. در این مقاله به جزئیات ماساژ تای به صورت کامل پرداخته شده است. در یک بیان ساده می‌توان گفت که ماساژ تای یک نوع از ماساژ امروزی است که دارای قدمت بسیار زیادی است. ماساژور در استفاده از این شیوه، با ترکیب طب فشاری و حالت‌های کمکی یوگا می‌تواند گرفتگی عضلات را به شکل کامل برطرف نماید.

استفاده از ماساژ تای دارای فواید زیادی برای متقاضیان است که در این مقاله به آن اشاره شده است. اگر بخواهید از ماساژ سبک تایلندی برای افزایش سلامتی خود استفاده کنید، بهتر است قبل از هر کاری با یک پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید تا در نهایت بتوانید یک تصمیم ه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *