ماساژ

ماساژ درمانی چیست و چه فوایدی برای بدن دارد ؟

ماساژ درمانی

با نگاه به زمان گذشته تا به امروز می‌توان دریافت که ماساژ یکی از ابزارهای کاربردی برای از بین بردن درد در بدن است. ماساژ درمانی یک راه کلیدی است که باعث می‌شود بدن از دردهای عضلانی راحت شود. امروزه از ماساژ به عنوان یک درمان مکمل در کنار درمان‌های دارویی استفاده می‌شود. هر فرد متناسب با وضعیت جسمی خود می‌تواند از این شیوه درمانی استفاده نماید.

طرفداران ماساژ معتقدند که انجام مرتب این روش درمانی می‌تواند بیماری‌های جسمی و روحی را کاهش دهد. در این مقاله می‌خواهیم در مورد فواید درمانی ماساژ صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم.

ماساژ درمانی چیست ؟

این شیوه درمانی یک روش تخصصی است که در آن تراپیست با استفاده از تکنیک‌های مختلف می‌تواند عضلات گیرنده ماساژ را نرم نماید. تراپیست با بهره‌گیری از شیوه‌های مختلف قادر است تا فشار و تنش‌های عضلانی را کم کرده و جریان خون را افزایش دهد. بهره‌گیری از ماساژ باعث می‌شود تا ماده‌ای به نام اندورفین در بدن آزاد شود که یک مسکن قوی است.

اگر ماساژ را در یک کلینیک معتبر انجام دهید، قادر خواهید بود تا از تجربیات تراپیست حرفه‌ای استفاده کنید. در ماساژ درمانی، فرد می‌تواند با اعمال فشار و ضربه بر روی نقاط خاص بدن، درمان را آغاز نماید. اگر ماساژ به صورت مداوم و در طول هفته انجام شود می‌تواند نتایج مطلوبی را به دنبال داشته باشد. استفاده از این شیوه درمانی خطرات زیادی را به دنبال ندارد و تنها کسانی که دارای بیماری‌های خاص هستند برای درمان بیماری با ماساژ باید با پزشک متخصص خود مشورت کنند.

ماساژ درمانی

تاریخچه‌ی ماساژ درمانی

همان‌طور که در مقدمه به آن اشاره شد، استفاده از تکنیک‌های ماساژ برای درمان بسیاری از مشکلات روحی و جسمی به زمان‌های گذشته برمی‌گردد. قدیمی‌ترین منابع موجود نشان می‌دهد که نخستین تکنیک‌های ماساژ از چین، ژاپن و هند به سراسر جهان صادر شده است. در دوران رنسانس ماساژ به صورت گسترده در بین مردم مورد استفاده قرار می‌گرفت. دو پزشک آمریکایی که در کشور سوئد مشغول به تحصیل بودند توانستند ماساژ درمانی را معرفی کنند.

با ارتقای سطح پزشکی در کشورهای اروپایی، به مرور زمان استفاده از این روش درمانی مورد استفاده بسیاری از کشورها قرار گرفت. در حال حاضر ورزشکاران و کسانی که نیاز به انعطاف عضلانی دارند، می‌توانند از ماساژ برای درمان استفاده کنند. فواید ماساژ برای سلامت بدن بسیار زیاد است و به دلیل عوارض کمی که دارد مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

ماساژ درمانی چه فوایدی دارد ؟

ماساژ کلی بدن می‌تواند باعث بهبود وضعیت بیماری‌های جسمی و روحی شود. ماساژ بدن باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن شده و بر روی تنفس اثر می‌گذارد. اگر بخواهید سموم بدن خود را دفع کنید می‌توانید از ماساژ بدن به صورت هفتگی استفاده کنید. ماساژ بخش‌های کلیدی بدن باعث بهبود عملکرد ریه، پوست، کلیه، روده و غیره خواهد شد. از مهم‌ترین خواص ماساژ درمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش استرس و اضطراب
 • کاهش درد در ناحیه پشت و پاها
 • بهبود وضعیت خواب
 • کاهش سطح کورتیزول برای جلوگیری از افسردگی
 • رهایی از تنش‌ ماهیچه و بهبود دردهای عصبی
 • کمک به بهبود وضعیت سلامت کلی بدن
 • توان بخشی در آسیب‌های ورزشی
 • کاهش دردهای مفصل گیجگاهی و فکی

ماساژ درمانی

تکنیک‌های ماساژ درمانی را می‌دانید ؟

یک ماساژور حرفه‌ای با بررسی وضعیت سلامت بیمار می‌تواند از ترکیب تکنیک‌های مختلف استفاده نماید. در شیوه درمانی ماساژ می‌توان متناسب با شرایط بیمار، از تکنیک‌های مختلف استفاده کرد. از تکنیک‌‌های قابل استفاده در ماساژ می‌توان به ماساژ طولی، تکنیک ورز دادن، ماساژ مایوفاشیال (مالش ساختار زیرین عضلات و استخوان)، ماساژ نقطه ماشه‌ای، ماساژ عمیق متقاطع و ماساژ فشرده اشاره کرد.

هر یک از تکنیک‌های بیان شده ماساژ می‌تواند هدف مشخصی داشته باشد. به عنوان نمونه ماساژ فشرده باعث افزایش جریان خون در بدن گیرنده ماساژ خواهد شد. این شیوه برای شروع ماساژ بسیار مناسب است چرا که باعث خواهد شد تا بدن فرد، آماده دریافت ماساژ عمیق شود. تراپیست از ماساژ نقاط ماشه‌ای می‌تواند برای لمس مکان‌های حساس به ضربه استفاده نماید. این امر باعث می‌شود تا خطرات ناشی از ماساژ نقاط کلیدی بدن به حداقل خود برسد.

روش‌های ماساژ درمانی

ماساژ بدن دارای تکنیک‌های مخصوص به خود است که رعایت کردن آنها باعث اثربخشی ماساژ می‌شود. فارغ از این که کدام نوع ماساژ را برای خود انتخاب می‌کنید، باید توجه داشته باشید که ماساژ بدن شامل، فشار دادن، مالش دادن و هر گونه حرکات حساب شده دیگر است. ماساژور اغلب برای شروع ماساژ سعی می‌نماید تا انگشتان خود را بر روی نقاط مختلف بدن قرار دهد. استفاده از اندام‌های مختلف مانند ساعت و یا آرنج نیز در ماساژ درمانی مؤثر است.

در برخی از انواع ماساژ، تراپیست آزاد است که با مشت و مال کامل بدن جریان خود را افزایش دهد. به عنوان نمونه در ماساژ فول بادی، تراپیست به راحتی می‌تواند از سر تا نوک انگشتان را تحت تاثیر فشار دستان خود قرار دهد. یکی از اصول با اهمیت در هنگام ماساژ این است که تراپیست به کار خود مسلط باشد تا بتوانید ضمن کاهش دردهای بدن، آرامش را به بدن هدیه دهد.

موارد مورد نیاز برای انجام ماساژ درمانی

برای تجربه یک ماساژ ایده‌آل و رضایت بخش، باید یک سری لوازم ضروری در دسترس باشد. وجود لوازم کاربردی برای ماساژ بسیار مهم است و یک ماساژور حرفه‌ای نیز بدون داشتن لوازم مورد نیاز نمی‌تواند یک ماساژ مناسب را ارائه نماید. یکی از مهم‌ترین ابزارهای ماساژ بدن، تخت است. وجود تخت باعث راحتی فرد ماساژ گیرنده خواهد شد. همچنین استفاده از یک تخت باکیفیت باعث می‌شود تا ماساژ درمانی به خوبی انجام شود.

اگر بخواهید از ماساژ سنگ برای آرامش بدن خود استفاده کنید، تهیه کردن سنگ ماساژ ضروری است. در بسیاری از ماساژهای امروزی از روغن‌های مخصوص استفاده می‌شود که کاربردی است. وجود روغن ماساژ به تراپیست کمک خواهد کرد تا بتواند دست‌های خود را با انعطاف بیشتری بر روی بدن گیرنده ماساژ قرار دهد. همچنین وجود شمع ماساژ نیز می‌تواند باعث افزایش کیفیت ماساژ شود.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی چطور روی بدن تأثیر می‌گذارد ؟

از سال‌های اخیر تا به امروز محققان بر روی اثرات ماساژ بدن در حال تحقیق هستند تا بتوانند به اطلاعات علمی دسترسی پیدا کنند. در یک جمع بندی کلی که در بسیاری از تحقیقات انجام شده صادق است، ماساژ بدن می‌تواند باعث بهبود وضعیت سلامت جسمی و روحی شود. فواید ماساژ درمانی برای بسیاری از بیماران باعث می‌شود تا بتوانند کنترل بهتری بر روی بیماری خود داشته باشند. به عنوان نمونه کسانی که در طول هفته از ماساژ استفاده می‌کنند فشار خون متعادلی دارند. همچنین ماساژ بدن می‌تواند استرس و افسردگی را کاهش دهد که این امر برای داشتن زندگی سالم مؤثر است.

در سال 2008 یک پروژهش کامل بر روی 13 فرد انجام شده است که نشان می‌دهد ماساژ کل بدن می‌تواند کمردردهای مزمن را به شکل قابل توجهی کاهش دهد. کسانی که دارای مشکلات عضلات هستند می‌توانند به آسانی از ماساژ برای درمان دردهای جسمی خود استفاده کنند.

بیماری‌های قابل درمان با ماساژ

بسیاری از بیماری‌های امروزی که در انسان بروز می‌کند، به دلیل وجود مشکلات روحی و روانی است. این بیماری‌ها را می‌توان با استفاده از ماساژ و ریلکس کردن بدن از بین برد. همچنین کسانی که در اثر ورزش‌های سنگین، تصادف و اتفاقات دیگر دچار آسیب‌های عضلانی شده‌اند، اگر بخواهند در کنار درمان‌های دارویی از یک درمان مکمل استفاده کنند، می‌توانند ماساژ درمانی را امتحان کنند.

ماساژ بدن برای افراد در هر سنی مناسب است و باعث می‌شود تا شرایط جسمی و روحی گیرنده ماساژ بهبود پیدا نماید. افرادی که دارای استرس زیادی در طول روز هستند می‌توانند از ماساژ برای کنترل و تقویت اعصاب خود استفاده کنند. ماساژ کل بدن در طول هفته می‌تواند تنش‌های جسم را کاهش دهد. اگر گرفتگی عضلات باعث اختلال خواب شبانه‌تان شده است، می‌توانید از ماساژ استفاده کنید.

کسانی که تجربه جراحی داشته‌اند برای این که بتوانند درد و تورم بدن را کاهش دهند می‌توانند از ماساژ بدن استفاده کنند. بیماران مختلف برای بهبود گردش جریان خون و تقویت سیستم ایمنی بدن می‌توانند از ماساژ سوئدی و ماساژ سنگ داغ استفاده کنند. در یک حالت کلی می‌توان بیان کرد که ماساژ کل بدن می‌تواند بسیاری از بیماری‌های امروزی را در کنار درمان‌های دارویی درمان نماید.

عوارض ماساژ درمانی

با توجه به فواید ماساژ بدن، گاهی اوقات افراد به دلیل داشتن برخی از مشکلات حاد نمی‌توانند به شکل خودسرانه از ماساژ استفاده کنند. در این بین برای کاهش ریسک ناشی از ماساژ بهتر است تحت نظر متخصص دوره درمانی خود را آغاز کنند. متخصص با بررسی وضعیت بیمار می‌تواند شرایط ایده‌آل ماساژ را برای فرد تبیین نماید. با توجه به این که ماساژ کل بدن می‌تواند باعث بهبود شرایط جسمی و روحی شود، با این حال برخی از افراد که دارای شرایط زیر هستند بهتر است از انجام ماساژ خودداری کنند:

 • کسانی که اختلالات خونریزی دارند
 • افرادی که در بدن خود زخم‌های سوختگی دارند
 • کسانی که در یک ماه اخیر دچار شکستگی شده‌اند
 • کسانی که از بیماری پوکی استخوان شدید رنج می‌برند
 • بیماران سرطانی که در شرایط حاد قرار دارند

این گروه از افراد برای این که بتوانند عوارض ماساژ را کاهش دهند، باید به سراغ یک تراپیست حرفه‌ای بروند. تراپیست با دریافت آموزش ماساژ درمانی به عنوان یک فرد متخصص شناخته می‌شود که می‌تواند اثرات درمانی ماساژ را افزایش دهد.

ماساژ درمانی

موارد منع ماساژ

موارد منع ماساژ بدن می‌تواند موقت باشد و برای کسانی که در یک دوره درمان بیماری خاص هستند انجام می‌شود. به عنوان نمونه کسانی که مبتلا به پلاکت خون پایین هستند و یا از داروهای رقیق کننده به صورت روزانه استفاده می‌کنند، بهتر است در طول دوره بیماری ماساژ درمانی طب سنتی را انتخاب نکنند. همچنین افرادی که به تازگی دارای زخم باز هستند و استخوان‌های بسیار ضعیفی دارند، برای انجام ماساژ بدن بهتر است یک کلینیک مناسب را انتخاب کنند. علاوه بر موارد گفته شده برخی از بیماری‌ها نظیر بیماری‌های سیستمیک مانند فشار خون ناپایدار، تب بالا و غیره مانع انجام ماساژ خواهد شد.

نکات کلیدی در زمینه ماساژ درمانی

حال که با فواید درمانی ماساژ آشنا شدید، در این بخش قصد داریم تا به یک سری نکات کلیدی اشاره داشته باشیم تا در زمان دریافت خدمات ماساژ، بیشترین بازدهی را دریافت کنید:

 • بهتر است از ماساژ کل بدن برای درمان اصلی بیماری خود استفاده نکنید. فواید ماساژ زمانی می‌تواند اثر بیشتری بر روی سلامت کلی بدن بگذارد که به همراه درمان‌های اصلی باشد. ماساژ می‌تواند به عنوان طب مکمل و جایگزین استفاده شود.
 • در صورت داشتن هر گونه سوال و یا نگرانی در مورد ماساژ کل بدن بهتر است این مباحث را با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک متخصص با داشتن تجربه کافی قادر است تا شما را در انتخاب یک شیوه صحیح درمان یاری نماید.
 • قبل از شروع ماساژ درمانی بهتر است در مورد دوره‌های آموزشی، مدارک کلینیک انتخاب شده و مجوز‌های آن تحقیق کرده و اطلاعات خود را کامل کنید. برخی از خدمات ماساژ تحت پوشش بیمه قرار دارد که می‌تواند از لحاظ هزینه برای‌تان به صرفه‌تر باشد.
 • اگر تراپیست با مشاهده وضعیت شما در حین ماساژ، اقدام به تجویز گیاهان دارویی و یا مکمل‌های درمانی نمود، قبل از مصرف بهتر است این موضوع را با پزشک متخصص خود در میان بگذارید.
 • قبل از شروع ماساژ، بهتر است شرایط کلی خود را به تراپیست اطلاع دهید تا وی از علایق و وضعیت کلی شما اطلاعات بیشتری کسب نماید.

جمع بندی

در یک تعریف ساده می‌توان بیان کرد که ماساژ درمانی به عنوان یک حالت دست ورزی بر روی نقاط و بافت‌های مختلف بدن است. این شیوه درمانی سال‌هاست که مورد توجه بسیاری از افراد جهان قرار دارد. درمان از طریق ماساژ به عنوان یک درمان مکمل شناخته می‌شود که می‌تواند اثربخشی درمان اصلی را بهبود ببخشد. بهره‌گیری از تکنیک‌های ماساژ باعث رهایی از استرس و فشار عضلانی خواهد شد. امروزه بسیاری از مردم جهان برای مراقبت از سلامتی جسمی و روحی خود از ماساژ استفاده می‌کنند.

وجود سبک‌های مختلف ماساژ به افراد این امکان را می‌دهد که متناسب با سلیقه خود بتوانند یک شیوه مناسب یا ترکیبی از شیوه‌های متنوع را انتخاب کنند. افرادی که دارای بیماری و عارضه‌های خاص هستند برای انجام ماساژ کافی است با پزشک خود مشورت کنند. در نهایت با توجه به موارد گفته شده اگر بخواهید از ماساژ درمانی برای بهبود سلامت کلی بدن خود بهره‌مند شوید، کافی است به دنبال انتخاب یک کلینیک معتبر و دارای مجوز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *