ماساژ

ماساژ سردرد چگونه باعث کاهش درد می‌شود ؟

سردرد انواع مختلفی دارد که علت بروز هر کدام متفاوت است. سردردهای کوتاه مدت جای نگرانی ندارد چرا که ممکن است به دلیل خستگی و استرس رخ دهد. اما سردردهای طولانی مدت را باید رسیدگی کنید چرا که ممکن است باعث ایجاد مشکلات بیشتر شود. یکی از ساده‌ترین راه‌های درمان این گونه دردها ماساژ سردرد است که به دلیل فواید زیادی که دارد مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.

در این مقاله قصد داریم تا انواع سردرد را معرفی کنیم و به علت‌های مؤثر در بروز سردرد اشاره داشته باشیم. در ادامه در مورد فواید ماساژ سردرد توضیح خواهیم داد لذا در صورت تمایل می‌توانید تا پایان مقاله همراه ما باشید.

انواع سردرد چیست ؟

به صورت کلی می‌توان گفت که تا به امروز حدود 150 نوع سردرد مختلف وجود دارد که توسط دانشمندان کشف شده است. این سردردها به دو دسته اصلی سردردهای اولیه و ثانویه تقسیم بندی می‌شوند:

سردردهای اولیه

سردردهای اولیه که نظیر آن میگرن و سردردهای تنشی هستند به دلیل وجود بیماری دیگری در بدن ایجاد نمی‌شوند. در واقع سردردهای اولیه ریشه درونی داشته و حاصل عامل بیرونی یا آسیب فیزیکی نیستند. از انواع سردردهای اولیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ماساژ سردرد

 • میگرن

میگرن یکی از بیماری‌های جسمی است که به صورت معمول در یک بخش از سر ایجاد می‌شود. در این حالت فرد حساسیت زیادی نسبت به نور، صدا و بو دارد. حالت تهوع و استفراغ نیز در این بیماری شایع است. ماساژ سردرد میگرنی در این حالت می‌تواند تا حدود کمی باعث بهبود وضعیت بیمار شود. میگرن، بینایی فرد را تحت تاثیر قرار داده و شامل علائم مختلف است. از دست دادن بینایی جزئی، سوزن سوزن شدن بدن، ضعف عضلانی و غیره از جمله علائم میگرن هستند.

این بیماری اگر در افرادی که دارای افسردگی هستند رخ دهد می‌تواند عوارض بیشتری نظیر اختلال در خواب، استرس، اضطراب شدید و تغییرات هورمونی را به دنبال داشته باشد. درمان سردرد با ماساژ در این بیماری ممکن است تا حدود زیادی باعث تسکین دردهای احتمالی شود. ماساژ برای سردرد میگرنی اگر توسط یک فرد متخصص انجام شود می‌تواند نتیجه بهتری داشته باشد.

 

 • سردردهای تنشی

سردردهای تنشی به عنوان دردهای بسیار شایع شناخته می‌شوند که به صورت مبهم در دو طرف سر احساس می‌شود. این نوع از سردردها دارای علائم مختلف هستند که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به حساسیت صورت، گردن، سر و شانه اشاره کرد. بیمار در سردرد تنشی احساس فشار در پشت چشم را احساس می‌نماید. کمبود آب بدن، عدم تحرک و خواب کم از نشانه‌های دیگر سردردهای تنشی هستند.

 • سردردهای خوشه‌ای

سردردهای خوشه‌ای از جمله سردردهای شدید و عود کننده هستند که در بسیاری از مردان رخ می‌دهد. در واقع می‌توان گفت که سردردهای خوشه‌ای در مردان 6 برابر زنان است. علائم سردرد خوشه‌ای شامل آبریزش بینی، متورم شدن پلک، انسداد بینی، حساسیت به نور و بی قراری است. ماساژ سردرد خوشه‌ای اگر به درستی انجام شود می‌تواند درد را تا حدود زیادی تسکین نماید.

این نوع سردردها به صورت ناگهانی ظاهر می‌شوند و به مدت 15 تا 30 دقیقه به طول می‌انجامند. حملات صورت گرفته برای هر فرد متفاوت است و حداکثر به 8 حمله در طول روز می‌رسد. افرادی که دچار سردردهای خوشه‌ای می‌شوند می‌توانند جهت تشخیص بیماری و درمان به پزشک متخصص مراجعه کنند.

سردردهای تنشی

 • سردردهای ناشی از بیش تحرکی

زمانی که ورزش‌های سنگین و طاقت فرسا انجام می‌دهید، ممکن است دچار سردردهای بیش تحرکی شوید. فعالیت‌های سنگینی که گاهی باعث ایجاد این گونه سردردها می‌شوند شامل پریدن، دویدن، بدنسازی، وزنه برداری، رابطه جنسی و سرفه پشت سر هم هستند. کوتاه مدت بودن این گونه سردردها باعث شده است تا بسیاری از افراد به دنبال درمان این گونه سردردها نباشند.

 • سردردهای سینوسی

سردردهای سینوسی ناشی از تورم و عفونت سینوس‌ها است که می‌تواند بخش‌های دیگر صورت نظیر چشم و ابرو را تحت تاثیر قرار دهد. این نوع سردردها در شرایط شدید منجر به درد در فک و دندان می‌شود. ماساژ سر برای این نوع سردرد چندان مؤثر نیست چرا که درد ایجاد شده به علت عفونت در بدن است پس بهتر است از ماساژ سردرد سینوزیت خودداری کنید و از آنتی بیوتیک‌های قوی استفاده کنید. این گونه سردردها با ترشحات غلیظ سبز یا زرد بینی همراه است.

 • سردردهای قاعدگی

همان‌طور که می‌دانید سردردهای قاعدگی به دلیل تغییر هورمون‌های بدن است که در زنان رخ می‌دهد. سردردهای مرتبط با تغییر هورمون‌های بدن ممکن است ناشی از بارداری، قرص پیشگیری از بارداری و یائسگی باشد. این گونه سردردها تا زمانی که باعث ایجاد فشار شدید در بدن نشود نیاز به درمان ندارد و با استراحت در منزل رفع می‌شود. به دلیل این که بیماری میگرن ممکن است در تغییرات هورمونی بدن خود را نشان دهد، اگر علائم بارداری و یائسگی را ندارید و یا در دوران قاعدگی نیستید، می‌توانید به وجود سردرد میگرنی شک کنید.

 • سردردهای حین خواب

سردرد هیپنیک یا حین خواب از جمله سردردهای نادر هستند که معمولا در سنین 50 سال به بالا خود را نشان می‌دهند. این گونه‌ سردردها با عنوان ساعت زنگ‌دار شناخته می‌شوند چرا که باعث بیدار کردن افراد در حین خواب می‌شوند. علائم این سردرد می‌تواند تهوع و حساسیت به نور باشد. علت ایجاد این گونه سردردها در افراد مشخص نیست و ممکن است بدون هیچ دارویی رفع شود.

سردردهای ثانویه

سردردهای ثانویه

در میان طبقه بندی سردردهای بیان شده، سردردهای ثانویه حاصل عوامل خارجی هستند که می‌توانند بروز یک بیماری در بدن را نشان دهند. ماساژ سردرد ثانویه بی‌تاثیر است و باید قبل از بروز مشکلات شدید‌تر برای فهمیدن علت این گونه سردردها به پزشک مراجعه کنید. سردرد حاصل از جراحت، ضربه‌های شدید و تومورها می‌توانند در دسته سردردهای ثانویه قرار بگیرند. سردردهای اولیه عموما بدون خطر بوده و با مصرف داروهای جانبی رفع می‌شوند اما سردردهای ثانویه اگر طولانی باشند و یا شدت زیادی داشته باشند، باعث ایجاد خطرات جدی در بدن خواهند شد.

به بیان دیگر می‌توان گفت که سردردهای ثانویه نشانه‌ای از یک بیماری خاص در بدن هستند که باعث ایجاد حساسیت در سر می‌شوند. لذا در صورت مشاهده سردردهای ثانویه بهتر است در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک متخصص مراجعه کنید.

عوامل ایجاد سردرد

سردردهای بدن به دلایل مختلف ایجاد می‌شوند لذا شناخت منشا دردهای ایجاد شده می‌تواند تا حدود زیادی باعث درمان بیماری شود. سردردهای امروزی به دلیل وجود تنش‌های مختلفی است که در زندگی روزمره افراد رخ می‌دهد. در این سردردها استفاده از تکنیک‌های مناسب نظیر ماساژ سردرد می‌تواند تا حدود زیادی باعث درمان بیماری شود. از مهم‌ترین علت‌های ایجاد سردرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کم خونی بدن
 • وجود تنش‌های روزمره
 • عوارض داروهای شیمایی مختلف
 • فشار خون بالا
 • بیماری میگرن
 • تومورهای مغزی

رفع سردرد با ماساژ

ماساژ درمانی برای سردرد به عنوان یک شیوه و تکنیک مناسب است که بدون هزینه بوده و به بهترین شکل ممکن امکان پذیر است. اگر دارای سردردهای تنشی و مزمن هستید و بخواهید دردهای جسمی خود را بهبود ببخشید بهتر است از ماساژ استفاده کنید. ماساژ سر به دلیل این که باعث کاهش تنش و استرس‌های بدنی خواهد شد بسیار مفید است. بسیاری از پزشکان معتقدند که ماساژ سر می‌تواند به عنوان یک راه کلیدی برای درمان مشکلات سردرد باشد.

پژوهش‌های انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد که کسانی که در طول روز از ماساژ سردرد استفاده می‌کنند، کمتر دچار بیماری جسمی و روحی می‌شوند. ماساژ سر برای سردرد شدید اگر توسط یک تراپیست حرفه‌ای و باتجربه انجام شود می‌تواند نتیجه رضایت بخشی را به دنبال داشته باشد.

انواع ماساژ سردرد

ماساژ برای رفع سردرد دارای انواع مختلف است که هر شیوه تکنیک‎های مخصوص به خود را دارد. اگر بخواهید دردهای تنشی و خوشه‌ای سردرد را کاهش دهید، می‌توانید از تکنیک‌های ماساژ استفاده کنید. در این بخش می‌خواهیم به مهم‌ترین ماساژ تسکین دهنده سردرد اشاره داشته باشیم:

ماساژ سردرد

ماساژ ماهیچه‌های ذوزنقه‌ای

هر فرد در دو طرف ستون فقرات خود دارای ماهیچه‌های ذوزنقه‌ای شکل است که به شکل مثلث تا بالای گردن ادامه دارد. پیدا کردن این ماهیچه باعث می‌شود تا با ماساژ آن بتوانید دردهای تنشی را تا حدود زیادی درمان کنید. برای دریافت نتیجه مناسب می‌توانید ماساژ را با هر دو طرف ستون فقرات خود انجام دهید. علاوه بر ماساژ، کشش ماهیچه‌های ذوزنقه‌ای نیز به عنوان یک راهکار اصولی برای تنش‌ها و سردردهای عصبی است.

ماساژ ماهیچه‌های پشت گردن

ماهیچه‌های مختلفی بین قاعده جمجمه تا کتف وجود دارد که فشار در این ناحیه باعث ایجاد سردرد می‌شود. با استفاده از تکنیک ماساژ ماهیچه‌های پشت گردن تا حدود زیادی می‌توانید دردهای استرسی را درمان کنید. به کارگیری روغن ماساژ سردرد می‌تواند باعث تسکین دردهای موجود در بخش ماهیچه‌های پشت گردن شود. برای ماساژ این ناحیه کافی است روی پشت دراز کشیده و هر دو دست را دور گردن‌تان بگذارید. یک دست را بر روی دست دیگر قرار داده و به آرامی ماساژ را آغاز کنید.

تکرار این تکنیک باعث می‌شود تا به مرور زمان بتوانید دردهای تنشی را کاهش دهید. کشیدن ماهیچه‌های پشت گردن نیز به عنوان یک راهکار اصولی برای درمان دردهای ماهیچه‌ای است.

ماساژ سردرد

ماساژ ماهیچه‌های گیجگاهی

بسیاری از سردردهای ایجاد شده به دلیل درگیر شدن ماهیچه‌های گیجگاهی هستند. این ماهیچه‌ها در دو طرف سر وجود دارند که از فک بالایی آغاز می‌شوند. برای انجام این ماساژ در حالی که صاف نشسته‌اید می‌توانید نوک انگشتان وسط خود را بر روی شقیقه‌های دو طرف سر خود قرار داده و به آرامی فشار دهید. انگشتان خود را به همه نقاط سر برده و فشار را بیشتر کنید. این شیوه درمانی می‌تواند در بلندمدت باعث کاهش بسیاری از سردردهای اولیه شود.

علاوه بر ماساژ ماهیچه‌های گیجگاهی می‌توانید این ماهیچه‌ها را ورزش دهید. این کار را در طول روز و در زمان فراغت انجام دهید تا از شر سردردهای روزمره در امان باشید.

ماساژ سردرد

ماساژ ماهیچه‌های فک

در نزدیکی فک انسان ماهیچه‌های زیادی وجود دارند که عمل جویدن را تسهیل می‌بخشند. شناخت این ماهیچه‌ها به افراد کمک خواهد کرد تا بتوانند سردرد را به راحتی درمان نمایند. از مهم‌ترین ماهیچه‌های این منطقه می‌توان به ماهیچه جوشی، بالی جانبی، بالی درونی و دوشکمچه‌ای اشاره کرد. برای ماساژ سردرد در این شیوه می‌توانید به ماهیچه‌های جوشی فشار بیاورید. این کار باعث می‌شود تا با تاثیرگذاری مستقیم بر روی سایر ماهیچه‌ها، دردهای ایجاد شده در سر را تسکین ببخشید. در این میان توجه کردن به ماهیچه‌های بالی نیز دارای اهمیت است چرا که باعث می‌شود تا در سریع‌ترین زمان ممکن بتوانید دردهای شدید سر را کاهش دهید.

رفع سردرد با سنگ ماساژ

رفع سردرد با سنگ ماساژ

ماساژ سردرد با استفاده از سنگ ماساژ امکان پذیر است و به دلیل فواید زیادی که دارد مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. سنگ‌ها دارای خواص درمانی و ماورائی هستند که باعث می‌شود تا بتوانید آرامش و نشاط را در زندگی تجربه کنید. سنگ ماساژ یک سری سنگ‌های مخصوص و ویژه هستند که از خواص مختلفی برخوردارند. اگر بخواهید با سنگ ماساژ بسیاری از سردردهای امروزی را رفع کنید باید با برخی از سنگ‌های شفابخش آشنا شوید.

از مهم‌ترین سنگ‌های قابل استفاده برای درمان سردرد می‌توان به عقیق آبی و قرمز اشاره کرد. بسیاری از افراد فعال در این زمینه از عقیق آبی برای درمان سردرد و گرفتگی‌های عضلانی استفاده می‌کنند. خاصیت این سنگ به گونه‌ای است که باعث افزایش تمرکز و کاهش سردردهای عصبی خواهد شد. سنگ عقیق قرمز نیز برای درمان درد پشت سر مناسب است.

جمع بندی

سردرد به عنوان یک درد بسیار شایع شناخته می‌شود که هر روزه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان دچار آن می‌شوند. راه‌های درمانی زیادی برای کاهش سردرد وجود دارد که توسط متخصصان پیشنهاد می‌شود. یکی از ساده‌ترین شیوه‌های درمان این درد، ماساژ است. ماساژ سردرد به افراد کمک خواهد کرد تا بتوانند دردهای ایجاد شده را به بهترین شکل و در کمترین زمان ممکن رفع نمایند.

در این مقاله در مورد عوامل ایجاد کننده سردرد مطالب جالب توجهی بیان شده است. دردهای ایجاد شده در سر اگر از نوع اولیه باشند، با استفاده از شیوه‌های طلائی درمان قابل درمان هستند. سردردهای ثانویه به دلیل این که نشان از یک بیماری جدی دارند، بهتر است توسط متخصص مورد بررسی قرار بگیرد. اگر بخواهید از ماساژ برای کاهش دردهای تنشی و استرسی استفاده کنید، بهتر است از روش‌های بیان شده در این مقاله کمک بگیرید. امید است که با مطالعه این مقاله بتوانید زندگی شاد و پر از آرامشی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *