ماساژ

کاهش استرس با 4 روش ماساژ

ماساژ و استرس

کاهش استرس با 4 روش ماساژ

مردم به علت های مختلفی به دنبال ماساژ درمانی هستند. اما رایج ترین دلیل مراجعه آنها، تاثیر ماساژ  درمانی روی استرس است. در واقع استرس وضعیتی است که سلامت ما را تحت تاثیر قرار می دهد. از آنجایی که استرس یا بیماری های اصلی و جزئی سلامتی در ارتباط است، برای بهبود سلامت فیزیکی و عاطفی کاهش استرس خیلی مهم است. در این مقاله با ماساژ و استرس بیشتر آشنا میشویم.

بسیاری از مطالعات نشان می دهند که ماساژ درمانی ابزار مناسبی برای کاهش  استرس است، اما بعضی از روشهای ماساژ بهتر از دیگر روش ها هستند.

استرس واکنش “جنگ یا فرار” را که ابزاری برای زنده ماندن است، تحت تاثیر قرار می دهد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که سیستم عصب سمپاتیک برای آزادسازی مقدار زیادی مواد شیمیایی مثل: کورتیزول، آدرنالین و نور آدرنالین نسبت به استرس واکنش نشان می دهد. این مواد باعث تند شدن ضربان قلب، تنش عضلانی و افزایش هوشیاری به منظور محافظت در برابر خطرات می شود.

متاسفانه این واکنش “جنگ یا فرار” می تواند تحت تاثیر حوادث تهدید کننده زندگی قرار بگیرند و وضعیت مزمنی را ایجاد کنند. تکرار پاسخ ترس در طول زمان می تواند عوارضی برای بدن داشته باشد.

ماساژ و استرس

تأثیرات استرس بر بدن و ماساژ

* فشار خون بالا

* افزایش تشکیل رسوبات- اشباع شریانی

* در مغز تغییراتی را ایجاد می کند که باعث استرس، اضطراب و افسردگی می شود.

* چاقی

* وابستگی به انسولین

حدود 75 درصد مردم با تلاش بیش از توان طبیعی بدن در برابر خطرات، استرس زیادی را متحمل می شوند. برای مثال طبق بررسی سالانه استرس که توسط انجمن روانشناسی آمریکا صورت می گیرد:

*حدود 25 درصد از آمریکایی ها استرس زیادی را تحمل می کنند (حدود 8 تا 9 درصد بیش از حد طبیعی).

*حدود 50 درصد از آمریکایی ها استرس متوسطی را متحمل می شود (که از 10 برابر 4 تا 7 درصد می شود).

بنابراین نیاز شدید به تکنیک های کاهش استرس حس می شود. مطالعاتی زیادی نشان می دهند که ماساژ درمانی با کاهش سطح کورتیزول، آدرنالین و نور آدرنالین، یکی از بهترین تکنیک های کاهش استرس است.

محققان کلینیک مایو در مطالعه ای که در نوامبر 2012 در نسخه درمان های مکمل در عمل بالینی به چاپ رساندند. این مورد را بررسی و مطالعه نمودند که با انجام یک ماساژ 15 دقیقه ای روی صندلی، علائم استرس در پرستاران تا  حد قابل توجهی کاهش می یابد.

از آنجایی که ماساژ درمانگرها از روش های مختلفی برای ماساژ بهره می برند. انتخاب بهترین نوع ماساژ توسط کسانی که استرس دارند کمی مشکل خواهد بود. برای اینکه بدانیم چه نوع تکنیک ماساژ را برگزنیم، چهار نوع از انواع روش های ماساژ برای کاهش استرس را توضیح می دهیم.

4 روش ماساژ و استرس

ماساژ و استرس

1. ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی که رایج ترین نوع ماساژ است. برای کاهش تنش ماهیچه ها و بین گره های عضلانی از روش های مختلفی استفاده می کند.

ضربات مورد استفاده در ماساژ سوئدی ضربات کوبه ای، ضربات تکانی، ضربات طولانی مدت، ضربات لرزشی، ضربه ای و اصطحکاکی هستند که باعث افزایش گردش خون، کشیدگی تاندون ها، کاهش فشار خون و افزایش آرامش می شوند. البته آرامش بخش ترین نوع ماساژ سوئدی استفاده از ضربات غلطان، آرام و طولانی مدت است.

ماساژ و استرس

2. ماساژ سر

ماساژی که روی جمجمه انجام می شود یک روش شناخته شده برای کاهش استرس است. ماهیچه های ریز روی پوست سر، تنش زیادی را متحمل می شوند. در جلسات ماساژ سوئدی در کنار ماساژ سر می توان از ماساژ آیورودا نیز بهره برد.

ماساژ و استرس

3. آروماتراپی

با افزودن روغن های ضروری و لوسیون های ماساژ، آروماتراپی می تواند به کاهش استرس کمک کند. سوراخ های بینی به دستگاه لیمبیک متصل شده اند، دستگاه لیمبیک ناحیه ای از مغز است که وظیفه کنترل احساسات را بر عهده دارد و سیستم عصبی و هورمون ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

از این رو استنشاق مولکول های روغن های ضروری می تواند روی عناصر فیزیکی و عاطفی استرس، تاثیر بگذارد. روغن هایی که بیشترین تاثیر آرامش بخشی را دارند شامل شمعدانی، اسطوخدوس و بابونه می باشند.

ماساژ و استرس

4. ماساژ گوش

گوش به عنوان یک سیستم کوچک در بدن به یک جنین برعکس تشبیه شده است. که بخش بالایی گوش را سر و بخش پایینی آن را پاها تشکیل می دهند.

باقی بدن در وسط قرار دارد. از آنجایی که در گوش نقاط فشاری زیادی وجود دارد. ماساژ دادن آن قسمت از گوش که در مجاورت سیستم عصب مرکزی قرار دارد می تواند باعث آزادسازی اندروفین (هورمون تسکین دهنده طبیعی تنش بدن) شود.

 

همانطور که اشاره کردیم استرس مزمن خیلی شایع بوده و می تواند با ماساژ درمانی بهبود یابد .در یک حمله ناگهانی، واکنش “جنگ یا فرار”  ناخواسته رخ می دهد که به جای اینکه مشکلات را حل کند، مشکلات بیشتری را به وجود می آورد.

از آنجایی که درصد زیادی از افراد به استرس مبتلا هستند، نیاز به ماساژ درمانگرها نیز بالا می رود. ماساژ درمانگرها می توانند با ارائه ماساژ سوئدی، ماساژ سر، رایحه درمانی و طب سوزنی حنجره می توانند استرس مراجعین را تا حد زیادی کاهش دهند. پس هر زمان به دنبال خدمات ماساژ خصوصی یا ماساژ در منزل بودید می توانید این خدمات را از درمانگر خود دریافت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *