ماساژ

 5 مزیت ماساژ درمانی در نوزادان

ماساژ نوزادان

ماساژ درمانی استرس، نگرانی، کشش ماهیچه ها و درد را در بزرگسالان کاهش می دهد و حس سلامتی را افزایش می دهد. اما آیا ماساژ درمانی همین مزایا را برای کودکان و نوزادان هم دارد؟ در ادامه 5 مزیت ماساژ درمانی برای نوزادان را بررسی خواهیم کرد:

  1. یکی از مهم ترین مزایای ماساژ درمانی در نوزادان بهبود خواب است. نوزادانی که ماساژ دریافت کرده اند، الگوی خواب بهتری داشته اند یعنی راحت تر و طولانی تر خوابیده اند. این بهبود خواب همچنین باعث بهبود آگاهی و فعالیت های آنها در طول روز می شود.
  2. کاهش رفتارهای پر استرس نیز از مزایای ماساژ درمانی در کودکان است. مطالعات همچنین حاکی ازکاهش سطح کورتیزول بعد از دریافت ماساژ است. هنگامی که ما استرس داریم هورمون کورتیزول ترشح می شود و باعث بروز التهاب در سراسر بدن می شود.

 5 مزیت ماساژ درمانی در نوزادان

از طرفی تاثیر ماساژ در کاهش این هورمون استرس در بزرگسالان ثابت شده بود. اما امروزه تاثیر آن در کاهش کورتیزول در کودکان نیز ثابت شده است.

  1. ماساژ درمانی مهارت های حرکتی در نوزادان بخصوص در نوزادان نابالغ و نوزادانی که مشکلات رشدی دارند را بهبود می بخشد. افزایش عکس العمل نیز از مزایای ماساژ است.
  2. نوزادانی که در بخش مراقبت های ویژه هستند و ماساژ درمانی دریافت می کنند. نسبت به نوزادانی که ماساژ دریافت نمی کنند حدود 5 روز زودتر مرخص شده اند.
  3. انجام ماساژ توسط والدین روابط متقابل خانواده ها را بهبود میبخشد. کودک ارتباط چشمی بهتری با والدین خواهد داشت. مهارت های خندیدن، صدا درآوردن و واکنش های وی بهبود پیدا می کند.

چگونه نوزادان را ماساژ دهیم

انجام ماساژ نوزادان خیلی راحت و طبیعی است. عموما این نوع ماساژ در خانه نیز انجام می شود اما قبل از اقدام باید یک سری ملاحظات را در نظر بگیریم.

* برای اطمینان همه وسایل مورد نیاز را در کنار خود بگذارید تا در وسط کار مجبور نشوید کودک را تنها رها کنید.

* برای تسلط بیشتر و راحتی کار بهتر است که کودک را روی زمین و روی یک حوله نرم قرار دهید.

* قبل از انجام کار مطمئن شوید که کودک تمیز و خشک باشد.

* فاصله توجه در نوزادان و کودکان بسیار کوتاه است. به همین دلیل هر جلسه را از 15 تا 20 دقیقه بیشتر ادامه ندهید؛ چراکه این کار به نوزاد و مراقب او استرس وارد می کند.

*برای اینکه حواس نوزاد را پرت کنید و در مواقع بی قراری و نا آرامی او را آرام کنید. می توانید از اسباب بازی های نرم استفاده کنید.

چگونه نوزادان را ماساژ دهیم

نشانه های غیر کلامی

در طول انجام کار با کودک ارتباط چشمی برقرار کنید. با او صحبت کنید و بخندید. از فرصت استفاده کنید و با او ارتباط برقرار کنید و به نشانه های غیر کلامی آنها دقت کنید. اگر نشانه هایی از ناراحتی همانند نق نق و یا وز وز در آنها دیدید، فشار را کم کنید.

همچنین اگر دیدید که نوزاد به خاطر فشار کم خودش را عقب می کشد باید فشار را به آرامی زیاد کنید. چراکه فشار خیلی کم نیز موجب قلقلک نوزاد می شود. از آنجایی که کودک نمی تواند در مورد کم یا زیاد بودن فشار ماساژ حرفی بزند، پس باید به نشانه های غیر کلامی دقت کنید.

به یاد داشته باشید در هنگام ماساژ در خانه و منزل خودتان تمامی توجه خود را به این علائم نوزاد معطوف کنید. چراکه آنها بچه اند و بعضی روزها ممکن است که در کار ماساژ درمانی ما را همراهی نکنند.

روغن ماساژ

از یک روغن ماساژ بی بو ضد حساسیت استفاده کنید و یا اینکه با روغنی دیگر ترکیب کنید. روغن های ضروری معمولا برای کودکان خیلی قوی هستند. پس اگر از این روغن ها برای کودکان استفاده می کنید از صحت و سلامت آن مطمئن شوید و ترکیب آن را خیلی قوی نکنید.

=ماساژ قسمت های جلویی نوزاد

برای ماساژ پاها، پوست را به آرامی ماساژ دهید. ضربه آرام و یا فشار ملایم نقاط انعکاسی پا اغلب به آرام کردن کودک کمک می کند. اما برای جلوگیری از اذیت کردن کودک باید به نشانه های غیر کلامی توجه کنیم.

حالا شکم و سینه ها را به آرامی و بر خلاف عقربه های ساعت ماساژ می دهیم. اگر کودک شما قلنج و یا گاز معده دارد، انجام یک ماساژ شکمی آرام و برخلاف عقربه های ساعت و بادکش پاها تا حد زیادی درد ناشی از گاز معده را کاهش می دهد. با انجام ماساژ آرام روی بازوها، سر و گردن، ماساژ قسمت های جلویی را به پایان برسانید.

مزایای ماساژ برای مراقبان نوزادان

ماساژ قسمت های عقبی نوزاد

کودک را به آرامی و به دقت به روی شکم و یا به بغل بخوابانید تا بتوانید ماساژ آرام و دایره وار را در قسمت های عقبی و لگن انجام دهید. مجدد جهت تاکید زمانی که در حال ماساژ دادن هستید برای این که مطمئن شوید کودک را اذیت نمی کنید به نشانه های غیر کلامی دقت کنید.

از آنجایی که سیستم عصبی کودکان در حال رشد بوده ممکن است به کوچک ترین ضربه ها حساس باشند و واکنش نشان دهند پس این نکات را در هنگام ماساژ در منزل مدنظر داشته باشید.

مزایای ماساژ برای مراقبان نوزادان

همانطور که مراقبان ادعا می کنند ماساژ درمانی برای ماساژ درمانگرها (یا کسانی که ماساژ را انجام می دهند) هم مزایایی دارد. به گفته مراقبان با ماساژ دادن اعتماد به نفس بیشتری برای مراقبت از نوزادان به دست می آورند و نشانه های غیر کلامی را بهتر متوجه می شوند.

از طرفی استرس آنها کاهش پیدا می کند و در طول ماساژ 15 تا 20 دقیقه ای با تمرکزکافی برای کودک وقت می گذارند. لذا خدمات ماساژ خصوصی برای مراقبان کودک نیز می توانید مفید و حائز اهمیت باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *