سلامتی

3 راهکار برای کاهش استرس در تعطیلات

کاهش استرس

استرس یک تجربه کاملا شخصی  است و تمامی استرس ها به دلیل یک رویداد آسیب زای بزرگ رخ نمی دهند. همه ما می دانیم که رویدادهای بزرگی مثل، تصادف رانندگی، حملات خشونت آمیز و دیگر رویدادهای بزرگ استرس زا هستند. اما رویدادهای شخصی و کوچک تر نیز می توانند در طول زمان به همان اندازه استرس زا باشند. این مقاله توسط گروه اسپاباما در راستای آشنایی تأثیر ماساژ بر کاهش استرس نوشته شده است.

زمانی که ما دچار استرس می شویم، سیستم عصب سمپاتیک شروع به فعالیت می کند و ضربان قلب افزایش می یابد، تنفس تند می شود و آدرنالین باعث طغیان جریان خون می شود. تغییرات فیزیولوژیکی باعث آزاد سازی اپینفرین و تولید کورتیزول می شود تا شخص بتواند با موقعیت پیش آمده راحت تر کنار بیاید.

3 ways to reduce stress

این واکنش باعث بروزهمان واکنش معروف “جنگ یا گریز” می شود، دراین حالت متوجه می شوید که تنفس کند تر می شود، کف دست عرق می کند و قلب تند تند می زند. کاهش استرس

استرس حاد

وقایع آسیب زای بزرگ و کوتاه مدت همان استرس حاد است. این ها همان وقایعی هستند که در زمانی نسبتا کوتاه میزان استرس ما را تشدید می کنند.

در استرس حاد سیستم عصب سمپاتیک ضربان قلب و تنفس را تند می کند و باعث طغیان آدرنالین می شود که در این حالت ما دچار استرس می شویم و سپس آرام شده و به حالت نرمال برمی گردیم. به این حالت نرمال ایستایی نیز می گوییم.

استرس مزمن

استرس مزمن در مدت زمان نسبتا طولانی مدت رخ می دهد. اگر این وضعیت زیاد طول بکشد ما در وضعیت اعلام آمادگی “جنگ یا گریز” قرار می گیریم و مشکلات حاد سلامتی برای ما پیش خواهد آمد. مشکلات گوارشی مثل رفلاکس اسید معده، سندروم روده تحریک پذیر، بیماری های قلبی، بی خوابی و اضطراب در اثر استرس مزمن رخ می دهند.

استرس مسئله ای شخصی است

همانطور که روشن است استرس مسئله ای کاملا شخصی می باشد. مثلا موضوعی که برای یک نفر استرس آور است ممکن است برای دیگری حتی ارزش فکر کردن هم نداشته باشد. مثلا رانندگی در ترافیک برای عده ای ممکن است استرس زا باشد و عده ای دیگر حتی به آن فکر هم نکنند.

برای عده ای انجام سخنرانی عمومی آنقدر استرس آور است که حتی ممکن است باعث ایجاد حالت تهوع در وی شود. اما عده ای هم ممکن است در انجام این کار هیچ مشکلی نداشته باشند.

حالا به همان مبحث استرس در تعطیلات می پردازیم و نقش ماساژ درمانی به عنوان یکی از مهمترین راهکارهای آن را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

اگرچه دوران تعطیلات دورانی عالی، پر از سرگرمی، بازی و لذت خواهد بود، اما می تواند استرس زا هم باشد. از آنجایی که دوران تعطیلات معمولا در یک بازه زمانی طولانی مدت رخ می دهد. پس استرسی که در این دوران تجربه می کنیم از نوع مزمن است و می تواند مشکلاتی برای سلامتی به وجود آورد. در ادامه به راهکارهای کاهش استرس اشاره خواهد شد.

3 ways to reduce stress

9 دلیل اسرس زا بودن در تعطیلات:

 1. دور هم جمع شدن های خانوادگی استرس زا؛
 2. تجمعات اداری استرس زا؛
 3. مشکلات برنامه روزانه زمانی که سرمان شلوغ است؛
 4. مواجه با تنهایی برای کسانی که دوست و خانواده نزدیک آنها نیست؛
 5. نداشتن پول برای خرید کادو و تفریحات؛
 6. وقتی که می خواهیم تعطیلات عالی باشد، دچار استرس می شویم؛
 7. اختلالات عاطفی فصلی به دلیل کمبود نور خورشید در زمستان (حدود 10% از افراد به این وضعیت دچار می شود) ؛
 8. افزایش وزن ناخواسته در طول تعطیلات؛
 9. فشار اجتماعی برای لذت بردن از تعطیلات.

3 ways to reduce stress

علائم استرس

عوارض و علائمی که استرس می تواند برای شما داشته باشد شامل موارد زیر می شود:

* سر درد

* تحریک پذیری

* اختلالات خواب

* افزایش اشتها

* اختلالات گوارشی مثل اسهال و ترشح اسید معده

* بدتر شدن سرماخوردگی و یا تب

* افزایش مصرف الکل

در واقع محققان هشدار می دهند که افزایش مصرف الکل در تعطیلات یکی دیگر از علائم ابتلا به استرس، اضطراب و افسردگی است.

3 ways to reduce stress

سه راه برای کاهش استرس

کارهای زیادی برای کاهش استرس و برگشتن به حالت عادی خود می توانیم انجام دهیم. اما در اینجا سه حالت کلی را بیان می کنیم. این کارها  شامل موارد زیر می شود:

 1. ورزش
 2. فعالیت های اجتماعی
 3. ماساژ درمانی

ورزش

انجام تمرینات فیزیکی باعث کاهش استرس و افسردگی می شود. حتی یک پیاده روی 30 دقیقه ای در روز تا حد قابل توجهی استرس را کاهش می دهد. تمرینات ورزشی همچنین باعث بهبود خواب می شود.

 

فعالیت های اجتماعی

تعاملات اجتماعی میزان استرس را کاهش می دهد و به کنترل کردن استرس کمک می کند.

3 ways to reduce stress

ماساژ درمانی و کاهش استرس

ماساژ درمانی اضطراب را کاهش می دهد، خواب را بهبود می بخشد و در کسانی که تمرینات ورزشی را به طور منظم انجام می دهند باعث بهبود افسردگی می شود.

ماساژ درمانی سیستم عصب سمپاتیک که وظیفه کنترل فعالیت های مربوط به هضم و استراحت در بدن را دارد، فعال می کند. فعال سازی این سیستم به بدن این امکان را می دهد تا خود را بازسازی کند، غذاها را هضم کند و جراحات را بهبود بخشد.

از طرفی ضربان قلب تند و نفس کشیدن راحت تر می شود. اضطراب کاهش پیدا می کند و بدن به حالت هم ایستایی باز می گردد.

طبق تحقیقات ماساژ درمانی به طرز قابل توجهی استرس را کاهش می دهد به همین دلیل امروزه افراد زیادی به دنبال ماساژ خصوصی بخصوص در ایام تعطیل می باشند.

از طرفی با ماساژ در منزل و دریافت خدمات ماساژ توسط درمانگر می توانید به راحتی استرس خود را کاهش داده و به حالت نرمال برگردید. در واقع در بازنگری تحقیقاتی که در مورد تاثیر ماساژ درمانی در کاهش استرس صورت گرفته است. در می یابیم که هر دو درمان های تکی و چند تایی به طرز قالب توجهی ضربان قلب و کورتیزول بزاق را کاهش می دهند.

بر اساس یکی دیگر از مطالعات، شخصی که به مدت 8 هفته و هفته ای 2 بار به مدت 20 دقیقه ماساژ دریافت کند. میزان اضطراب و اختلالات خواب در او کمتر است و فشار خون و ضربان قلب وی نیز کاهش می یابد. در واقع در یک فرا تحلیل از 37 مطالعه درباره تاثیر ماساژ درمانی روی استرس شاهد پیشرفت های فوری و قابل توجه در زمان های مختلفی هستیم.

ماساژ درمانی یک روش خارق العاده غیر دارویی و غیر تهاجمی برای کاهش اضطراب و استرس است. ماساژ درمانی در درمان استرس حاد و مزمن کارایی دارد. از آنجایی که ماساژ درمانی روشی موثر است پس تنها نباید برای خودمان از آن استفاده کنیم. بلکه می توانیم آن را به دیگران نیز به عنوان هدیه پیشنهاد دهیم. برای دریافت خدمات ماساژ خصوصی، ماساژ فول بادی، ماساژ در منزل بخصوص در تهران می توانید به ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *