ماساژ

آموزش ماساژ سنگ داغ و تکنیک‌های آن

آموزش ماساژ سنگ داغ

از گذشته‌های دور تا به امروز افراد زیادی ماساژ را یک فرآیند درمانی دانسته و از فواید آن در زندگی خود استفاده می‌کنند. ماساژ‌ها انواع متفاوتی داشته و در مراکز درمانی زیادی انجام می‌شوند. ماساژ با سنگ داغ نیز از بهترین انواع ماساژدرمانی محسوب می‌شود. این نوع ماساژ متقاضی‌های زیادی دارد و افراد زیادی برای آرامش گرفتن و یا بهبود بخشیدن درد‌های عضلانی خود از این ماساژ استفاده می‌کنند. در این محتوا سعی داریم به آموزش ماساژ سنگ داغ بپردازیم و فواید این ماساژ را به شما معرفی کنیم.

ماساژ سنگ داغ چیست؟

ماساژ سنگ داغ چیست؟

ماساژ با استفاده از سنگ داغ نوعی ماساژ درمانی می‌باشد. از گذشته‌های خیلی دور به طور مستقیم یا غیر مستقیم از این ماساژ برای درمان یا آرامش گرفتن استفاده می‌شد. به عنوان مثال رومیان باستان در حمام‌های خود تخت‌های سنگی می‌ساختند و روی آن دراز می‌کشیدند. یا زنان سرخ‌پوست هنگام دوران قاعدگی خود سنگ‌هایی را داغ می‌کردند و روی کمر و شکم خود قرار می‌دادند. این ماساژ‌ می‌تواند به عمق عضلات شما دسترسی پیدا کرده و در صورت وجود درد یا گرفتگی آن را برطرف کند.

از چه سنگی برای ماساژ سنگ داغ استفاده می‌شود؟

پراستفاده‌ترین و معروف‌ترین سنگ برای ماساژ سنگ داغ، سنگ آتشفشانی بازالت (Basalt) می‌باشد. این سنگ از خواص درمانی زیادی برخوردار است. سنگی که برای ماساژ سنگ داغ استفاده می‌شود باید سطحی صاف و صیقلی داشته باشد؛ زیرا هنگام ماساژ این سنگ‌ به صورت مستقیم روی پوست قرار می‌گیرد و اگر سطحی صاف نداشته باشد ممکن است باعث آزردگی پوست شود. سنگ بازالت نیز سطحی کاملا صاف و نرم دارد. رنگ این سنگ از سیاه تا سبز تیره متغیر است. از دیگر ویژگی‌های سنگ خوب برای ماساژ سنگ داغ استحکام بالا می‌باشد. سنگی که استفاده می‌کنید باید استحکام بالایی داشته باشد تا به راحتی نشکند یا ساییده نشود. بعد از هر بار استفاده از این سنگ‌ها در ماساژ، آن‌ها شسته می‌شوند. پس باید در برابر آب و موارد شوینده نیز مقاوم باشند. بازالت، سنگی است که همه‌ ویژگی‌های گفته شده را دارد.

آموزش ماساژ سنگ داغ

آموزش ماساژ سنگ داغ

آموزش ماساژ سنگ داغ مراحل مهمی دارد که برای انجام یک ماساژ حرفه‌ای و اصولی بایستی آن‌ها را به درستی انجام دهید. در ادامه این مراحل را برای شما شرح می‌دهیم.

آماده‌سازی محیط ماساژ

اولین مرحله ماساژ سنگ داغ آماده کردن یک محیط مناسب برای ماساژ می‌باشد. در ابتدا شما باید یک تخت ماساژ و یک حوله تمیز و ضخیم برای مشتری خود فراهم کنید. در ادامه به آما‌ده‌سازی محیط ماساژ‌ می‌پردازیم. محیط مورد نظر برای ماساژ باید فضایی آرامش‌‌بخش برای مشتری باشد. بهتر است از نور کمی استفاده شود. هم‌چنین سعی کنید از نور‌های طبیعی مثل شمع‌های عطری استفاده کنید. دقت کنید بهتر است یک بوی ملایم مثل بوی گل‌های خنثی یا بوی طبیعت در فضای ماساژ وجود داشته باشد. بهتر است از عطر‌های تند استفاده نکنید. شما می‌توانید از موسیقی‌های آرامش بخش نیز در فضای خود استفاده کنید. به عنوان مثال صدای باران و طبیعت می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

تهیه سنگ

همان‌طور که گفتیم برای ماساژ‌ سنگ داغ معمولا از سنگ بازالت استفاده می‌شود. شما برای ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین نوع این ماساژ حداقل نیاز به 20 سنگ در سایز‌های مختلف دارید. اندازه این سنگ‌ها به صورت زیر است.

 • دو سنگ بیضی در ابعاد 15 در 20 سانتی‌متر
 • هفت سنگ به اندازه کف دست
 • هشت سنگ در سایز تخم مرغ

شما می‌توانید این سنگ‌ها را به صورت پک کامل از سایت‌های فروشگاهی مختلف موجود به راحتی تهیه کنید. مجموعه اسپا با ما این سنگ‌ها را با بهترین کیفیت در اختیار شما می‌گذارد.

گرم کردن سنگ‌ها در ماساژ سنگ داغ

برای گرم کردن سنگ‌ها معمولا از هیتر استفاده می‌شود. به صورتی که شما در هیتر آب می‌ریزید و پس از گرم شدن آب سنگ‌ها را داخل آن قرار می‌دهید. دمای آبی که ابتدا در هیتر گرم می‌شود نباید بیشتر از 54 درجه سلسیوس برسد. بعد از رسیدن آب به دمای مناسب باید سنگ‌ها را حدود ده دقیقه در آب قرار دهید. بعد از داغ کردن سنگ‌ها باید آن‌ها را با روغن چرب کنید. به هیچ وجه نباید پوست مشتری را به طور مستقیم چرب کنید. حتما قبل از قرار دادن سنگ روی بدن مشتری دما را با دقت چک کنید.

گرم کردن سنگ‌ها در ماساژ سنگ داغ

انجام ماساژ سنگ داغ

در انتها به اصلی‌ترین مرحله ماساژ یعنی انجام خود ماساژ می‌رسیم. انجام ماساژ سنگ داغ به روش‌های متفاوتی صورت می‌گیرد. به عنوان مثال برخی افراد سنگ را روی بدن قرار می‌دهند و بعضی دیگر سنگ‌های داغ را روی تخت قرار داده و مشتری روی آن دراز می‌کشد. در این محتوا می‌خواهیم نوع اول را برای شما توضیح دهیم.

در رابطه با این موضوع که سنگ را به صورت مستقیم روی بدن فرد قرار دهید یا با استفاده از پارچه یا حوله نازکی جدا کنید نظرات متفاوتی وجود دارد. برخی از افراد معتقدند باید سنگ داغ به صورت مستقیم روی پوست قرار گیرد چون در این صورت تاثیر درمانی بیشتری خواهد داشت. ولی برخی دیگر معتقدند قرار دادن مستقیم سنگ داغ بر روی پوست بدن مخصوصا پوست صورت می‌تواند برای فرد مضر واقع شود و ممکن است پوست او را بسوزاند. آموزش ماساژ سنگ داغ به یک آموزش محدود نمی‌شود و روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی برای انجام این ماساژ وجود دارد. در ادامه می‌خواهیم یکی از معمول‌ترین روش‌های این ماساژ را برای شما شرح دهیم.

مرحله اول: قرار دادن سنگ‌ها روی بالاتنه و دست‌ها

ابتدا به ماساژگیرنده بگویید به پشت روی تخت ماساژ بخوابد و سپس روی او حوله مخصوص بیندازید.‌ سپس چهار سنگ با سایز متوسط (سنگ‌هایی به اندازه کف دست) را روی ترقوه‌ها و امتداد جناق سینه فرد قرار دهید. به طوری که دو سنگ در دو طرف ترقوه‌ها و دو سنگ دیگر در امتداد یکدیگر روی جناق سینه قرار گیرند. دقت کنید سایز سنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید باید حدود یک کف دست باشد. البته با توجه به پهنای شانه ماساژ گیرنده می‌تواند تا حدودی بزرگ و کوچک شود. پس از قرار دادن سنگ‌های بالاتنه به مشتری بگویید دست‌های خود را در کنار خود صاف گذاشته و کف دست خود را رو به بالا قرار دهد. سپس دو سنگ دیگر در همین سایز متوسط را برداشته و روی کف دست‌های فرد قرار دهید.

مرحله دوم:‌ صورت

در این مرحله نیز شما باید چهار سنگ سایز کوچک خود (به اندازه تخم مرغ) را روی صورت فرد قرار دهید. به این صورت که باید دو سنگ روی گونه‌های فرد، یک سنگ روی چانه و دیگری روی پیشانی فرد قرار گیرد. از آن‌جایی که پوست صورت بسیار حساس است، سنگ‌هایی که برای ماساژ صورت استفاده می‌شوند باید از نظر دمایی به طور ویژه چک شوند. هم‌چنین به این نکته توجه کنید که سنگ‌های صورت نباید به هیچ وجه چرب باشند چون می‌توانند باعث ایجاد جوش و التهاب پوستی برای فرد شوند.

مرحله سوم : ماساژ بالاتنه و دست‌ها

پس از قرار دادن سنگ‌ها روی نواحی گفته شده، دو سنگ به اندازه کف دست خود بردارید و بعد از کمی چرب کردن سنگ و نواحی مورد نظر با روغن ماساژ به آرامی به ماساژ بدن بپردازید. بعد از تمام شدن تمام نواحی سنگ‌ها را برداشته و به فرد بگویید به شکم بخوابد.

مرحله چهارم: پشت و پا

در این مرحله دو سنگ با سایز بزرگ و بیضی را روی تیغه‌های شانه قرار داده، دو سنگ با سایز متوسط را پشت زانو و سنگ‌های کوچکی را نیز بین انگشتان پای فرد قرار دهید. بعد از قرار دادن سنگ‌ها در جای درست همانند ماساژ بالاتنه و دست‌ها دو سنگ به اندازه کف دست خود بردارید. سنگ‌ها و بدن فرد را به اندازه لازم با روغن ماساژ چرب کنید و سپس به ماساژ نواحی که روی آن سنگ قرار نداده‌اید بپردازید.

نکاتی درباره فردی که ماساژ می‌گیرد

کسی که قرار است ماساژ سنگ داغ دریافت کند باید یک سری نکات را برای بهبود بخشیدن به فرآیند ماساژ و هم‌چنین جلوگیری از آسیب دیدن رعایت کند.

 • نباید در طی ماساژ زیورآلات داشته باشد.
 • از دو ساعت قبل از ماساژ نباید غذای سنگین بخورد.
 • در طی ماساژ فرد بایستی نفس عمیق بکشد.
 • فرد باید قبل، در طول و بعد از ماساژ آب بنوشد.

تکنیک‌هایی درباره ماساژ سنگ داغ

تکنیک‌هایی درباره ماساژ سنگ داغ

در این بخش از آموزش ماساژ سنگ داغ قصد داریم تکنیک‌ها و نکاتی را درباره این ماساژ برای شما شرح دهیم.

گرفتن کامل رطوبت سنگ‌ها

حتما دقت کنید سنگ‌ها را قبل از قرار دادن روی بدن مشتری به طور کامل با یک حوله ضخیم خشک کرده و رطوبت سنگ‌ها را بگیرید. سنگ‌ها هنگام ماساژ نباید به هیچ وجه خیس باشند و به طوری باشند که هنگام قرار‌گیری روی بدن مشتری قطره‌های آب روی بدن بلغزد.

چک کردن گرمای سنگ

از مهم‌ترین وظایفی که یک ماساژور دارد چک کردن لحظه‌ای دمای سنگ‌ها روی بدن می‌باشد. با توجه به شرایطی که ممکن است هنگام ماساژ پیش بیاید ممکن است سنگ زود‌تر از زمان مورد نظر سرد شود. حتی ممکن است سنگ برای پوست داغ باشد و شما در اولین چک کردن دما متوجه این موضوع نشوید. به همین دلیل لازم است برای جلوگیری از خطرات احتمالی مانند سوختگی، به طور مداوم دمای سنگ را چک کنید. از رایج‌ترین راهکار‌ها برای این چک کردن قرار دادن داخل ساعد دست روی سنگ‌ها می‌باشد. طبق تنایج تجربی مشخص شده که با قرار دادن ساعد دست روی سنگ شما می‌توانید شبیه‌ترین دما را به اصل آن حس کنید.

تکنیک قرار دادن سنگ‌ها در ماساژ

دقت داشته باشید که در فرآیند قرار دادن سنگ‌ها روی بدن مشتری، از اولین سنگ تا آخرین سنگ باید به آرامی باشد تا بدن مشتری به آن‌ها عادت کند. در صورت قرار دادن شتاب‌زده و سریع سنگ‌ها روی فرد، بدن او نمی‌تواند به گرما و سنگینی سنگ عادت کند و این موضوع ممکن است باعث آسیب دیدن فرد شود. نکته‌ی دیگری که در زمینه قرار دادن سنگ ها روی بدن قابل توجه است فرآیند جا‌به‌جایی سنگ‌ها می‌باشد. از آن‌جایی که سنگ‌های سرد شده که قرار است آن‌ها را جایگزین کنید دمایی نزدیک به دمای دست شما دارند، بهتر است تا زمانی که سنگ جدید را روی بدن می‌گذارید سنگ سرد شده روی بدن باقی بماند تا مشتری احساس کند دست ماساژور هنوز روی بدنش است.

فواید ماساژ سنگ داغ

بهبود سیستم گردش خون

در طی ماساژ سنگ داغ، با گذشت زمان گرمای سنگ به بافت‌های داخلی بدن نفوذ می‌کند. این نفوذ سبب باز شدن رگ‌ها و عروق خونی می‌شود و در نتیجه سیستم گردش خون عملکرد بهتری را از خود نشان می‌دهد. اگر این ماساژ به صورت مداوم دریافت شود، اکسیژن بیشتری به بخش‌های مختلف بدن فرد می‌رسد.

کاهش درد و گرفتگی عضلات

طبق تحقیقات انجام شده ماساژ با سنگ‌های مخصوص و گرم می‌تواند درد‌های مختلف به خصوص درد‌های عضلانی را کاهش داده و حتی به طور کامل از بین ببرد. با قرار دادن سنگ‌های داغ روی عضلات کشیده شده یا گرفته،‌ عضلات به تدریج نرم شده و نواحی آزرده مورد نظر، درد کمتری را احساس می‌کنند. ماساژ با سنگ داغ به اسپاسم‌های عضلانی نیز بهبود زیادی می‌بخشد به طوری که استفاده از این نوع ماساژ می‌تواند درد دوران قاعدگی بانوان را به شدت کاهش دهد.

کمک به انعطاف بیشتر

ماساژ سنگ داغ علاوه بر بهبود بخشیدن به درد‌های عضلانی می‌تواند باعث بالا رفتن انعطاف بدن شود. درواقع این ماساژ با نرم و شل کردن عضلات به کشش بهتر و راحت‌تر آن‌ها کمک کرده و در نتیجه باعث بالا رفتن انعطاف بدن می‌شود. عضلات کششی بدن نسبت به گرما به سرعت واکنش می‌دهند و منعطف می‌شوند.

دفع سموم

سنگ‌هایی که برای ماساژ سنگ داغ استفاده می‌شوند شامل ویژگی‌هایی می‌باشند که باعث می‌شود بعد از دریافت ماساژ به صورت مداوم سموم بدن به تدریج خارج شود. این خاصیت سم‌زدایی باعث شده افراد زیادی به این نوع ماساژ تمایل پیدا کنند. سم‌زدایی باعث می‌شود سلامتی بدن به خوبی بالا رود.

رفع خستگی

همان‌طور که می‌دانید تقریبا با تمام ماساژ‌ها می‌توان از خستگی بدن کاست اما ماساژ سنگ‌ داغ با توجه به روند عمیقی که دارد می‌تواند خیلی سریع‌تر و موثر‌تر به این امر بپردازد. سنگ داغ می‌تواند عضلات شما را به خوبی درگیر خود کند و در نتیجه نسبت به انواع دیگر ماساژ‌ها قدرت بیشتری در کاهش خستگی عضلات خواهد داشت.

بالا بردن کیفیت خواب

از زمان‌های قدیم افراد برای خواب بهتر از ماساژ‌های مختلف استفاده می‌کردند. عواملی همچون استرس می‌توانند کیفیت خواب را کاهش داده یا حتی باعث شوند فرد نتواند بخوابد. ماساژ با سنگ داغ می‌تواند به خوبی به بهبود کیفیت خواب بپردازد.

ماساژ سنگ داغ برای چه کسانی مضر است؟

همان‌طور که گفته شد ماساژ سنگ داغ از بهترین روش‌های درمانی است که توانسته افراد زیادی را به خود جذب کند. ولی باید به این نکته نیز توجه شود که این ماساژ برای همه‌ی افراد توصیه نمی‌شود. به طور کلی ماساژ سنگ داِغ نباید برای گروه‌های زیر استفاده شود.

 • خانم‌های باردار
 • افرادی که به تب مبتلا می‌باشند
 • کودکان
 • افراد با بیماری‌های قلبی عروقی
 • افراد مبتلا به دیابت
 • افرادی که روی پوست خود ضخم یا جراحت تازه دارند
 • افراد مبتلا به بیماری‌های عفونتی

همان‌طور که از مطالب بالا متوجه شدید، ماساژ سنگ داغ فواید زیادی داشته و می‌تواند با فرآیند‌های درمانی خود به درمان بسیاری از مشکلات انسان بپردازد. این ماساژ در سال‌های اخیر بسیار باب شده و مردم زیادی از دریافت آن لذت می‌برند. در این محتوا سعی داشتیم به طور خلاصه درباره آموزش ماساژ سنگ داغ صحبت کرده و فواید آن را برای شما مشخص سازیم. این ماساژ باستانی هر روز در حال پیشرفت و به‌روزرسانی می‌باشد و تکنیک‌های موثری به آن افزوده می‌شود. اسپا با ما نیز از مراکزی است که با تخصصی‌ترین روش‌ها، آموزش ماساژ سنگ داغ را ارائه می‌دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *