ماساژ

ماساژ رفلکسولوژی چیست ؟ چه فوایدی دارد ؟

ماساژ رفلکسولوژی

ماساژ درمانی یک شیوه کاملا ایده‎‌آل و کاربردی برای تقویت سیستم ایمنی بدن است که باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف می‌شود. یکی از انواع ماساژ پرطرفدار امروزی ماساژ رفلکسولوژی که شامل فشار بر روی محدود خاصی از نقاط دست و پا است که باعث بهبود وضعیت کلی سلامت بدن خواهد شد. استفاده از این سبک از ماساژ به افراد این امکان را می‌دهد که بتوانند استرس را به صورت کامل از بدن خود دور نمایند.

این نوع ماساژ با افزایش گردش خون و اکسیژن رسانی در بدن باعث بهبود وضیت کلی سلامت فرد خواهد شد. اگر بخواهید در مورد رفلکسولوژی پا و دست بیشتر بدانید، بهتر است تا پایان ما را همراهی کنید.

ماساژ رفلکسولوژی چیست ؟

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که این سبک از ماساژ تنها برای ماساژ پا استفاده می‌شود اما در واقع اینطور نیست و می‌توان با استفاده از این شیوه ماساژ درمانی، سلامت کل بدن را تحت تاثیر قرار داد. این سبک از ماساژ که امروزه بسیار پرطرفدار است، دارای قدمت زیادی است که از تکنیک‌های قدیمی در آن استفاده می‌شود. تراپیست با استفاده از شیوه‌های اصولی، باعث تحریک کف دست، پاها و گوش می‌شود که به وسیله تحریک این اعضا می‌تواند تورم و گرفتگی موجود در بدن را به صورت کامل از بین ببرد.

ماساژ رفلکسولوژی

ماساژ رفلکسولوژی باعث آرامش اعصاب شده و به کاهش انقباض عروق کمک خواهد کرد. اگر بخواهید گردش خون را در سراسر بدن خود افزایش دهید، کافی است این سبک از ماساژ را امتحان کنید. افزایش گردش خون به نوبه‌ی خود باعث افزایش اکسیژن رسانی در بافت بدن خواهد شد.

تاریخچه رفلکسولوژی

این سبک از ماساژ توسط ویلیام اچ فیتزجرالد، متخصص گوش، حلق و بینی در سال 1915 ابداع شد. ریشه‌های اصلی رفلکسولوژی به مصر باستان و چین بر‌می‌گردد. در واقع رفلکسولوژی حدود چند هزار سال قدمت دارد. یونس اینگرام به عنوان یک فیزیوتراپ آمریکایی توانست در سال 1930 این سبک از ماساژ را در بسیاری از کشورهای منطقه آمریکا گسترش دهد.

در حال حاضر ماساژ رفلکسولوژی با فشار بر روی نقاط بازتابی بدن می‌تواند تعادل در سیستم ایمنی بدن را حفظ نماید که این امر به نوبه خود باعث تحریک و ترشح اندورفین در بدن می‌شود. افزایش اندورفین در بدن به کاهش درد و اضطراب کمک خواهد کرد. رفلکسولوژی یک هنر درمانی پرطرفدار است که می‌تواند مورد استفاده طیف گسترده‌ای از متقاضیان قرار بگیرد.

کاربردهای رفلکسولوژی

سبک زندگی امروزی به گونه‌ای است که بسیاری از افراد در طول روز فشار و استرس‌های زیادی را تحمل می‌نمایند. فارغ از این که محل کار شما کجاست و چه فعالیتی در طول روز انجام می‌دهید، برای این که بتوانید آرامش را به خود هدیه کنید بهتر است از ماساژ رفلکسولوژی استفاده کنید. این ماساژ علاوه بر ماساژ پا، برای دست و گوش نیز مناسب است.

استفاده از این سبک از ماساژ باعث بازگرداندن سلامتی از دست رفته خواهد شد که برای بسیاری از متقاضیان دارای اهمیت است. استفاده از ماساژ درمانی باعث درمان گرفتگی اعصاب شده و افسردگی را تا حدود زیادی درمان می‌نماید. افرادی که دارای عارضه کمردرد هستند می‌توانند از این شیوه درمانی استفاده کنند. رفلکسولوژی برای درمان آسیب‌های ورزشی، کاهش استرس، درمان اختلالات خواب، افزایش گردش خون، بیماری میگرن و کاهش عوارض یائسگی مؤثر است.

ماساژ رفلکسولوژی

تفاوت رفلکسولوژی با ماساژ پا

در نگاه کلی می‌توان گفت که این دو روش مشابه یکدیگر است اما با بررسی جزئیات هر شیوه درمانی می‌توان متوجه تفاوت‌های آن شد. ماساژ رفلکسولوژی یک شیوه هدفمند است که با فشار زیاد بر روی نقاط مختلف بدن انجام شده و باعث بازگرداندن جریان انرژی در بدن خواهد شد. تمرکز اصلی این شیوه بر روی پاهای فرد متقاضی است اما می‌تواند دست و گوش را در بربگیرد. در ماساژ پا، هدف از ماساژ دادن شل کردن عضلات و تسکین تنش‌های موقتی است.

رفلکسولوژی یک شیوه درمانی مؤثر برای کاهش دردهای جسمی و روحی است که می‌تواند توسط یک تراپیست حرفه‌ای انجام شود. بهره‌گیری از این شیوه ضمن افزایش جریان خون باعث تقویت سیستم ایمنی بدن نیز خواهد شد.

فواید ماساژ رفلکسولوژی

ماساژ کف پا رفلکسولوژی می‌تواند فواید زیادی برای حفظ سلامت کلی بدن داشته باشد. متقاضی با انتخاب یک کلینیک مناسب می‌تواند از این سبک از ماساژ برای بهبود عملکرد اعصاب و افزایش سطح انرژی بدن خود استفاده نماید. یک سری فواید بی‌نظیر در رفلکسولوژی وجود دارد که مهم‌ترین آنها به شرح زیر است:

  • بهبود عملکرد عصبی

با افزایش سن، عصب‌های بخش دست، پا و گوش به مرور زمان کاهش پیدا می‌کنند که این امر باعث عدم دریافت سیگنال‌های حسی در بدن خواهد شد. استفاده از ماساژ درمانی به سبک رفلکسولوژی می‌تواند تا حدود زیادی باعث تحریک عصب‌ها شود که این امر واکنش‌پذیری نقاط بیان شده را به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهد. بهبود مسیرهای عصبی به نوعی قابلیت انعطاف پذیری افراد را در سنین بالا افزایش می‌دهد.

  • افزایش گردش خون در بدن

همان‌طور که اشاره شد، ماساژ رفلکسولوژی یک سبک از ماساژ امروزی است که باعث بهبود گردش خون در بدن خواهد شد. افزایش گردش خون به نوعی باعث افزایش اکسیژن رسانی بدن شده که این امر باعث بالا رفتن سوخت و ساز کلی بدن خواهد شد. اگر بخواهید سلول‌های آسیب دیده بدن خود را درمان کنید، استفاده از این شیوه توصیه می‌شود.

ماساژ رفلکسولوژی

  • بالا رفتن انرژی بدن

یکی از شیوه‌های افزایش انرژی بدن در طول روز، هماهنگی اندام‌های مختلف و سیستم ماهیچه است که در ماساژ رفلکسولوژی به خوبی می‌توان به این امر دست پیدا کرد. ماساژور با شناخت نقاطی که دارای احساس کوفتگی و خستگی هستند می‌تواند با چند جلسه، انرژی بدن‌تان را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.

  • ریلکس شدن بدن

زمانی که مسیرهای عصبی در بدن به شکل قابل توجهی باز شوند و انرژی به شکل متناسب در بدن توزیع شود، سیستم ایمنی به ریلکس شدن فرد کمک خواهد کرد. استفاده از این سبک از ماساژ در طول یک دوره مشخص باعث کاهش استرس و آرام شدن عضلات خواهد شد. اگر از اختلالات خواب رنج می‌برید، می‌توانید این سبک از ماساژ درمانی را امتحان کنید.

  • سم زدایی بدن

نتیجه تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که ماساژ رفلکسولوژی می‌تواند در بلندمدت باعث بهبود عملکرد مثانه و کاهش مشکلات مجاری ادراری شود. اگر بخواهید از یک شیوه طبیعی برای سم زدایی بدن خود استفاده کنید، انتخاب این شیوه درمانی مؤثر است. تکنیک‌های استفاده شده در رفلکسولوژی می‌تواند به پاکسازی بدن کمک نماید.

  • بهبود وضعیت بارداری بانوان

بسیاری از بانوان به دلیل دردهای احتمالی در این دوران، نیاز به مصرف مسکن‌های مختلف دارند. استفاده از این سبک درمانی به بانوان کمک خواهد کرد تا بتوانند دردهای خود را به شکل قابل توجهی کاهش دهند. ماساژ رفلکسولوژی برای دوران بارداری بسیار مناسب است چرا که بهبود وضعیت عصبی می‌تواند افسردگی در این دوران را کاهش دهد. اگر بخواهید در دوران بارداری، دردهای خود را تسکین ببخشید، استفاده از این شیوه درمانی توصیه می‌شود.

درمان سردرد با رفلکسولوژی

  • کاهش سردرد

ماساژ درمانی به سبک رفلکسولوژی می‌تواند به عنوان یک مسکن قوی برای کنترل دردهای شدید مورد استفاده قرار بگیرد. این سبک درمانی با کنترل عصب‌های درد می‌تواند سردرد و دردهای میگرنی را به شکل قابل توجهی کاهش دهد. بسیاری از دلایل سردردهای امروزی به خاطر وجود تنش و استرس در بدن است. ماساژ رفلکسولوژی با بهبود وضعیت بدن قادر است تا سردردهای احتمالی را کاهش دهد.

  • کاهش علائم بیماری سرطان و ام اس

افرادی که مبتلا به بیماری سرطان و ام اس هستند با استفاده از این شیوه درمانی می‌توانند مشکلات و دردهای بدنی خود را تا حدود زیادی کاهش دهند. افزایش جریان خون در بدن باعث بهبود وضعیت کلی سلامت بدن خواهد شد. ماساژ کف پا می‌تواند تا حدود زیادی درد و حالت تهوع در این گونه بیماران را کاهش دهد. همچنین ماساژ دادن کف پا با استفاده از تکنیک رفلکسولوژی باعث کاهش تنگی نفس شده و سطح انرژی فرد بیمار را افزایش می‌دهد.

عوارض و احتیاط جانبی رفلکسولوژی

همواره استفاه از شیوه ماساژ درمانی می‌تواند برای افزایش سلامت کلی جسمی و روحی مناسب باشد. در این میان با توجه به تکنیک‌های قابل استفاده در این سبک از ماساژ، اگر دارای زخم در پا هستید و یا بیماری نقرس دارید بهتر است از این شیوه درمانی استفاده نکنید. ماساژ رفلکسولوژی برای کسانی که مبتلا به بیماری دیابت هستند و یا عفونت‌های فعال دارند مناسب نیست.

اگر بخواهید از این شیوه برای افزایش آرامش بدن خود استفاده کنید، کافی است قبل از هر کاری با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا با در نظر گرفتن شرایط جسمی‌تان  نسبت به انجام رفلکسولوژی اقدام کنید.

جمع بندی

از زمان‌های قدیم از پا به عنوان قلب دوم انسان یاد می‌شده است، لذا توجه کردن به حفظ سلامت پاها می‌تواند باعث حفظ سلامت کلی بدن شود. با توجه به این که رفلکسولوژی شباهت زیادی با ماساژ پا دارد، بسیاری از این افراد این دو شیوه درمانی را مشابه یکدیگر تلقی می‌کنند. اما زمانی که جزئیات هر کدام را مطالعه کنید، متوجه تفاوت‌های آن خواهید شد. ماساژ رفلکسولوژی به دلیل استفاده از تکنیک‌های قدیمی باعث درمان‌های جسمی و روحی خواهد شد.

در صورتی که بخواهید از فواید این سبک درمانی بهره‌مند شوید، بهتر است با توجه به وضعیت جسمی خود از یک پزشک متخصص بخواهید تا شما را در این زمینه یاری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *