ماساژ

سنگ ماساژ چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

سنگ ماساژ

برای یک ماساژ اصولی از ابزار مختلفی استفاده می‌شود که از مهم‌ترین و موثر‌ترین آن‌ها می‌توان به سنگ ماساژ استفاده کرد. برای بسیاری از مردم سوال است که یک سنگ چطور می‌تواند این‌چنین در درمان و آرام ساختن بدن موثر باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی این سنگ و پاسخ دادن به سوال مطرح شده بپردازیم. با اسپا با ما همراه باشید.

 

تاریخچه استفاده از سنگ برای ماساژ

استفاده از سنگ‌ها در ماساژ از چه زمانی شروع شد؟ طبق گزارشات تاریخی استفاده از سنگ‌ها برای ماساژ توسط چینی‌ها از حدود 2000 سال پیش شروع شد. از آن زمان به بعد استفاده از این نوع سنگ‌ها عمومی شده و در حال حاضر بیشتر کشور‌ها از این روش درمانی در ماساژ استفاده می‌کنند.

چینی‌های باستان ابتدا بر این باور بودند که درون سنگ‌هایی که برای ماساژ استفاده می‌کنند نیرو‌های جادویی وجود دارد و همین نیرو‌ها باعث اثرگذاری سنگ‌ها بر روی انسان می‌شود. با گذشت زمان آن‌ها توانستند تکنیک‌هایی برای استفاده از این سنگ‌ها در ماساژ ابداع کرده و موفق شدند ماساژ با سنگ‌های خاص را به بیشتر کشور‌ها منتقل کنند.

از چه سنگ‌هایی به عنوان سنگ ماساژ استفاده می‌شود؟

سنگ بازالت

معمول‌ترین و پراستفاده‌ترین سنگ به عنوان سنگ ‌برای ماساژ، سنگ بازالت است. سنگ بازالت (Basalt) معمولا به رنگ‌های سیاه، خاکستری، سبز تیره وجود دارد. از خواص این سنگ در ماساژ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • قدرت بالا در حفظ گرما
 • مسکن درد‌های عضلانی
 • کاهنده استرس و اضطراب
 • بهبود بخشدن به روند خواب

سنگ یشم

سنگ یشم بیشتر برای ماساژ صورت استفاده می‌شود و اخیرا به صورت غلتکی ساخته شده و در بازار عرضه می‌شود. رنگ این سنگ بین سبز روشن تا سفید متغیر است. سنگ یشم خواص درمانی زیادی دارد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • سم‌زدایی پوست
 • بهبود بخشیدن به سیستم گردش خون
 • شفاف کننده پوست
 • از بین برنده درد‌های عضلانی عمیق
 • رفع چین و چروک
 • کاهش افسردگی

یک سنگ ماساژ خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

به طور یقین از هر سنگی برای ماساژ استفاده نمی‌شود و سنگی که برای ماساژ مناسب باشد باید دارای ویژگی‌های خاص باشد. در ادامه می‌خواهیم شما را با تعدادی از این ویژگی‌ها آشنا کنیم.

قابلیت حفظ گرما

سنگ مناسب برای ماساژ باید بتواند به خوبی گرما را جذب کند. هم‌چنین این سنگ بایستی در طول ماساژ گرمای خود را حفظ کند پس لازم است جنس سنگ طوری باشد که قابلیت حفظ گرما را تا چندین ساعت داشته باشد.

جنس مرغوب

سنگ‌های ماساژ معمولا از سنگ‌های آتشفشانی بازالت می‌باشند. البته برای ماساژ با سنگ از سنگ‌های متنوع و زیادی استفاده می‌شود اما معروف‌ترین آن‌ها سنگ آتشفشانی بازالت است. باید به این نکته توجه شود که سنگ‌های ماساژ از هر نوعی باشند باید جنس مرغوبی داشته باشد.

استحکام بالا

لازمه یک سنگ خوب برای ماساژ، استحکام بالای آن است. سنگی که برای ماساژ تهیه می‌کنید باید در برابر شکستن به خوبی مقاومت کرده و هم‌چنین به سختی ساییده شود. سنگ‌های ماساژ بعد از هر بار استفاده در ماساژ شسته می‌شوند. پس اگر مقاومت سنگ پایین باشد خیلی زود آسیب دیده و از بین می‌رود.

قابل شست‌وشو

همان‌طور که گفتیم سنگ‌های ماساژ بعد از هر بار استفاده شدن، شسته شده و دوباره استفاده می‌شوند. در واقع هنگامی که یک سنگ در ماساژ استفاده می‌شود، روغنی می‌شود و در صورتی که آن را به خوبی تمیز نکنید ممکن است باعث عفونت شود. پس مهم است که این سنگ به راحتی تمیز شده و قابل شستشو باشد.

سطح صاف و صیقلی

سنگ‌هایی که برای ماساژ استفاده می‌شوند چون معمولا به صورت مستقیم روی پوست قرار می‌گیرند نباید سطحی درشت و زمخت داشته باشند. هر چه سنگ انتخابی سطحی نرم‌تر و صاف‌تر داشته باشد، برای ماساژ بهتر است.

فواید ماساژ با سنگ

امروزه از جذاب‌ترین و موثر‌ترین روش‌های ماساژ، ماساژ با استفاده از سنگ‌ها می‌باشد. ماساژ با سنگ از فواید و خواص زیادی برخوردار است و به همین دلیل از محبوب‌ترین انواع ماساژ محسوب می‌شود. ماساژ با سنگ‌ها را می‌توان به دو دسته ماساژ با سنگ داغ و ماساژ با سنگ سرد تقسیم کرد. در ادامه فواید این دو ماساژ را برای شما معرفی می‌کنیم.

فواید ماساژ با سنگ داغ

معروف‌ترین نوع ماساژ با سنگ‌ها، ماساژ با سنگ‌های داغ است که در ادامه به بررسی برخی از فواید آن می‌پردازیم.

کاهش درد و گرفتگی عضلات

طبق تحقیقات انجام شده ماساژ با سنگ‌های مخصوص می‌تواند درد‌های مختلف مخصوصا درد‌های عضلانی را کاهش داده و حتی به طور کامل تسکین دهد. با قرار گرفتن سنگ‌های داغ روی عضلات کشیده شده یا گرفته،‌ عضلات به تدریج شل شده و نواحی آزرده درد کمتری را احساس می‌کنند. ماساژ با سنگ داغ به اسپاسم‌های عضلانی نیز بهبود زیادی می‌بخشد به طوری که استفاده از این نوع ماساژ می‌تواند درد دوران قاعدگی را به شدت کاهش دهد.

بهبود سیستم گردش خون

در ماساژ سنگ داغ مداوم، با گذشت زمان گرمای سنگ‌ها به بافت‌های داخلی بدن نفوذ می‌کند. این موضوع سبب باز شدن رگ‌ها و عروق خونی شده و در نتیجه سیستم گردش خون عملکرد بهتری را از خود نشان می‌دهد. هم‌چنین با دریافت مداوم این ماساژ اکسیژن بیشتری به بخش‌های بدن می‌رسد.

دفع سموم

با توجه به ویژگی‌های این سنگ‌ها، هنگام دریافت مداوم ماساژ با سنگ‌های داغ، سموم بد بدن دفع شده و سلامتی بدن فرد بالا می‌رود.

رفع خستگی

همان‌طور که می‌دانید تقریبا با تمام ماساژ‌ها می‌توان از خستگی بدن کاست اما ماساژ سنگ‌ داغ با توجه به روند تند‌تری که دارد می‌تواند خیلی سریع‌تر و موثر‌تر به این امر بپردازد. سنگ داغ می‌تواند عضلات شما را عمیق‌تر درگیر خود کند و در نتیجه نسبت به انواع دیگر ماساژ‌ها قدرت بیشتری در کاهش خستگی عضلات خواهد داشت.

بالا بردن کیفیت خواب

از زمان‌های قدیم افراد برای خواب بهتر از ماساژ‌های مختلف استفاده می‌کردند. عواملی همچون استرس می‌توانند کیفیت خواب را کاهش داده یا حتی باعث شوند فرد نتواند بخوابد. ماساژ با سنگ داغ می‌تواند به خوبی به بهبود کیفیت خواب بپردازد.

فواید ماساژ با سنگ سرد

سرما درمانی با سنگ‌ سرد از بهترین روش‌های درمانی به خصوص در تابستان می‌باشد. هنگامی که به ماساژ با سنگ فکر می‌کنیم معمولا ماساژ سنگ داغ در ذهن می‌آید. این در حالتی است که ماساژ با سنگ سرد نیز از خواص و فواید زیادی برخوردار است. در ادامه به بررسی فواید ماساژ سنگ سرد می‌پردازیم.

کاهش استرس و افسردگی

سنگ سرد می‌تواند بر روی مغز انسان تاثیر گذاشته و باعث شود تمرکز مغز بر روی بدن بالا‌تر برود. در نتیجه این ماساژ باعث می‌شود تمرکز مغز از مسائلی همچون استرس و اضطراب و حتی افسردگی گرفته شده و به جای آن به مسائل بهتر فکر کند.

بهبود سیستم گردش خون

ماساژ سنگ سرد مانند ماساژ سنگ داغ می‌تواند به بهبود سیستم گردش خون و اکسیژن رسانی به بدن کمک کند. وقتی سنگ‌های مخصوص این نوع ماساژ روی بدن انسان قرار می‌گیرند، گردش خون را افزایش داده و می‌توانند فشار خون بالا را نیز کاهش دهند.

کمک به سینوزیت

از دیگر فواید ماساژ با سنگ سرد بهبود بخشیدن به سردرد‌های سینوزیتی می‌باشد. استفاده از سنگ‌های سرد روی پوست صورت باعث کاهش تورم می‌شود.

چگونه از سنگ در ماساژ استفاده می‌شود؟

ماساژ با سنگ مراحل متعددی دارد. در این قسمت قصد داریم شما را با چگونگی ماساژ با سنگ داغ آشنا کنیم.

تهیه سنگ

اولین مرحله در ماساژ با سنگ داغ تهیه سنگ می‌باشد. برای ماساژ سنگ داغ معمولا از سنگ‌های آتشفشانی بازالت استفاده می‌شود. برای یک ماساژ معمولی و ساده شما به حداقل 20 الی 30 تا سنگ در اندازه‌های متفاوت نیاز دارید که در این تعداد باید حتما دو سنگ بیضی بزرگ (در حدود 15 تا 20 سانتی‌متر)، هفت سنگ به اندازه کف دست، و هشت سنگ کوچک به اندازه یک تخم مرغ داشته باشید. شما می‌توانید این سنگ‌ها را از فروشگاه‌های مخصوص سنگ تهیه کنید.

آماده‌سازی محیط

مرحله دوم آماده کردن محیط ماساژ است که در طی این مرحله شما باید ابتدا میز ماساژ خود را آماده کرده و سپس یک حوله تمیز و ضخیم برای مشتری خود فراهم کنید. درباره آماده کردن محیط ماساژ به این نکته دقت کنید که محیطی که در آن کسی را ماساژ می‌دهید باید کاملا آرام و بدون مزاحمت باشد. بهتر است در محیط ماساژ از تعدادی شمع معطر با بوی خنثی و آرامش‌ دهنده استفاده کنید. دقت کنید که نباید به هیچ وجه از عطر‌ و بو‌های تند و زننده در محیط ماساژ استفاده شود. در نظر داشته باشید بهتر است فضای ماساژ کم نور باشد. هم‌چنین می‌توانید از یک صدای آرامش دهنده مانند صدای باران و طبیعیت در محیط ماساژ استفاده کنید.

گرم کردن سنگ‌ها

برای گرم کردن سنگ‌ها معمولا از هیتر استفاده می‌شود. به صورتی که شما در هیتر آب می‌ریزید و پس از گرم شدن آب، سنگ‌ها را داخل آن قرار می‌دهید. دمای آبی که ابتدا در هیتر گرم می‌شود نباید به بیشتر از 54 درجه سیلیسیوس برسد. بعد از رسیدن آب به دمای مناسب باید سنگ‌ها را حدود ده دقیقه در آب قرار دهید. حتما قبل از قرار دادن سنگ روی بدن افراد، دما را با دقت چک کنید. شما در طول ماساژ نیز می‌توانید حرارت سنگ‌ را با داخل ساعد خود چک کنید.

انجام اصل ماساژ

برای انجام ماساژ، تکنیک‌ها و مدل‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام ویژگی درمانی خاص خود را دارند. شما با یک جستجو ساده می‌توانید مدل دلخواه خود را پیدا کرده و اجرا کنید.

معایب ماساژ با سنگ

در زمینه ماساژ با سنگ‌ها نکاتی وجود دارد که حتما باید رعایت شوند. نمی‌شود اسم این نکات را عیب گذاشت اما اگر این موارد رعایت نشوند، ممکن است این نوع ماساژ به جای بهبود بخشیدن و درمان فرد آسیب‌های خیلی بدی به فرد بزند. به طور کلی این نوع ماساژ بهتر است برای گروهی از افراد به هیچ وجه استفاده نشود. در ادامه این گروه‌ها را معرفی می‌کنیم.

خانم‌های باردار

ماساژ با سنگ مخصوصا ماساژ با سنگ‌های داغ به هیچ وجه برای خانم‌های باردار توصیه نمی‌شود. چرا که ممکن است این ماساژ به سیستم بدنی و به کودک درون شکم مادر آسیب برساند. این نکته قابل توجه است که به غیر از این نوع خاص از ماساژ، یک ماساژ معمولی می‌تواند برای خانم‌های باردار بسیار مفید باشد.

افراد مبتلا به دیابت

دیابت می‌تواند روی عملکرد رگ‌های خونی انگشتان دست و پا تاثیر بگذارد. به همین دلیل ممکن است افراد دیابتی هنگام دریافت ماساژ با سنگ‌های مخصوص، نتوانند فشار و گرمای سنگ را روی بدن خود به خوبی تشخیص دهند. این مسئله می‌تواند باعث آسیب دیدن فرد شود.

افراد با بیماری قلبی عروقی

همان‌طور که گفتیم ماساژ با سنگ می‌تواند بر روی سیستم گردش خون و رگ‌های خونی اثر بگذارد. این اثر برای فردی که بیماری قلبی ندارد می‌تواند خیلی مفید باشد و باعث بهبود سیستم گردش خون او شود اما وقتی همین تاثیر روی فردی بیمار گذاشته شود، ممکن است مشکلاتی از قبیل تورم یا مشکلاتی در رگ‌ها و عروق خونی پدید آید.

افراد مبتلا به بیماری‌های عفونتی

افرادی که به بیماری‌هایی همچون سرما‌خوردگی یا آنفولانزا مبتلا هستند یا حتی یک تب ساده دارند بهتر است تا زمانی که به طور کامل بهبود نیافتند سراغ این نوع درمان نروند. خصوصا سنگ داغ می‌تواند برای افرادی که تب دارند بسیار مضر باشد.

افراد با پوست‌ آسیب دیده یا جراحت

کسانی که روی پوست بدن یا صورت خود زخم یا آسیب دیدگی دارند، تا زمانی که زخم آن‌ها به طور کامل رفع نشده نباید از این ماساژ استفاده کنند. قرار گرفتن سنگ روی نواحی آسیب دیده مانند کبودی‌ها یا آفتاب سوختگی‌ها، ریسک افزایش آسیب و صدمه یا حتی برگشتن زخم را با خود به همراه دارد.

کودکان

ماساژ با سنگ به خصوص ماساژ با سنگ‌های داغ نباید بر روی کودکان انجام شود. بافت‌های عضلانی و استخوانی کودکان هنوز در حال شکل‌گیری است و استفاده از این نوع ماساژ می‌تواند تاثیر بدی روی این شکل‌گیری داشته باشد.

همچنین نقاطی از بدن وجود دارد که بهتر است سنگ‌های ماساژ به هیچ وجه روی آن‌ها قرار نگیرند. این نقاط عبارت‌اند از:

 • شقیقه‌ها
 • زیر گوش
 • زیر بغل
 • آرنج
 • روی سینه
 • اطراف زانو
 • انتهای مفصل شانه

از لذت‌بخش‌ترین فرآیند‌های درمانی، انواع ماساژ‌ها می‌باشد. این روش از درمان طرفدار‌های زیادی داشته و افراد زیادی از این طریق کسب درآمد می‌کنند. استفاده از سنگ‌ها در ماساژ نیز توانسته جای خود را به خوبی میان این روش درمانی باز کند. در حال حاضر افراد زیادی در حال یادگیری تکنیک‌های این ماساژ می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *