ماساژ

اثرات ماساژ گردن بر رفع خستگی و سلامتی جسم

ماساژ گردن

بسیاری از افرادی که در طول روز دچار گرفتگی عضلات می‌شوند، ترجیح می‌دهند برای کاهش تنش‌های ایجاد شده در بدن از ماساژ درمانی استفاده کنند. مشکلات در گردن و شانه یک حس ناخوشایند است که با ماساژ گردن قابل درمان است. ماساژ دادن گردن به عنوان یک شیوه مکمل برای درمان بسیاری از گرفتگی‌های عضلات گردن است.

ماساژ درمانی به شکل مؤثر می‌تواند باعث افزایش انرژی در طول روز شود. کسانی که از خستگی مفرط رنج می‌برند با استفاده از ماساژ درمانی می‌توانند تا حدود زیادی نشاط و شادابی خود را به دست بیاورند. در این مقاله قصد داریم تا به فواید ماساژ دادن گردن بپردازیم. اگر بخواهید کشیدگی عضلات گردن و شانه را در خانه رفع کنید، کافی است تا پایان همراه ما باشید.

اهمیت ماساژ گردن

یکی از عضوهایی که در مقابل آسیب و فشار‌های احتمالی دچار صدمه می‌شود گردن و شانه است. امروزه بیشتر دردهایی که در ناحیه گردن رخ می‌دهد به دلیل سبک زندگی اشتباه افراد است. ماشینی شدن زندگی امروزی و نشستن طولانی مدت پشت میز باعث ایجاد درد در گردن می‌شود. همچنین کسانی که در طول روز رانندگی طولانی مدت می‌کنند، به مرور زمان دچار آسیب‌های گردن و شانه می‌شوند. ماساژ گردن به عنوان یک شیوه کلیدی برای تسکین دردهای عضلانی است.

ماساژ دادن گردن اگر توسط یک فرد حرفه‌ای یا یک دستگاه پیشرفته انجام شود می‌تواند مزایای زیادی برای افراد داشته باشد. این نوع ماساژ به مرور زمان باعث کاهش ضعف‌های عضلانی خواهد شد و کشیدگی عضلات را مرتفع خواهد کرد.

فواید ماساژ گردن

فواید ماساژ گردن

بعد از مهر‌ه‌های کمر، مهره‌های گردن به عنوان آسیب پذیر‌ترین بخش بدن شناخته می‌شوند که اگر در زمان مناسب به آنها رسیدگی نشود می‌تواند مشکلات زیادی را به دنبال داشته باشد. وجود هر گونه آسیب‌های احتمالی در گردن و شانه می‌تواند در صورت تشدید، منجر به افزایش دردهای عضلانی شود. وجود یک شیوه ساده و کلیدی برای درمان مشکلات گردن برای بسیاری از افراد دارای اهمیت است. استفاده از تکنیک ماساژ درمانی می‌تواند به افراد کمک نماید تا در کمترین زمان ممکن، گرفتگی عضلات را درمان نمایند. ماساژ گردن دارای فواید زیادی است که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ریلکس شدن عضلات گردن
  • تسکین دردهای ناحیه شانه و گردن
  • تحریک جریان خون و افزایش گردش خون
  • کاهش استرس و تنش‌های بدن
  • ریلکس شدن از لحاظ فیزیکی و روانی
  • رهایی از فشارهای وارد شده به گردن

آموزش ماساژ گردن

ماساژ شانه و گردن علاوه بر ایجاد یک حس نشاط در بدن می‌تواند فرد را از لحاظ ذهنی در یک حالت مناسب قرار دهد. حال که با فواید ماساژ دادن گردن آشنا شدید، می‌توانید با یادگیری آموزش ماساژ، به راحتی این کار را در منزل انجام دهید. چند شیوه اصولی برای ماساژ شانه و گردن وجود دارد که در این بخش به آن اشاره خواهیم داشت:

ماساژ گردن

  • ماساژ دادن در حال نشسته

نخستین روش برای ماساژ دادن گردن، ماساژ در حال نشسته است. یادگیری آموزش ماساژ برای رفع خستگی گردن بسیار مؤثر است. در این شیوه باید از فرد بخواهید که در یک مکان مناسب بنشیند. نحوه نشستن در این شیوه دارای اهمیت است چرا که پشت او باید کاملا صاف باشد تا بتوانید به آسانی به شانه و نیم تنه بالایی دسترسی داشته باشید. حال پس از قرارگیری صحیح جهت شروع ماساژ بهتر است به شکل ایستاده در پشت وی قرار بگیرید.

اگر فرد دارای گره‌های عضلانی است می‌توانید به آرامی از ضربات عمیق استفاده کنید. این کار باعث نرم شدن بخش‌ شانه و گردن می‌شود. با مالش عضلات می‌توانید فشار وارد شده بر روی گردن را کاهش دهید. گرم شدن عضلات به نوبه خود باعث کاهش دردهای عضلانی خواهد شد. ماساژ دادن را با نوک انگشتان خود ادامه دهید تا فرد به آرامش برسد.

استفاده از تکنیک‌های ماساژ گردن باعث می‌شود تا در کمترین زمان ممکن به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید. استفاده از انگشت شصت در ماساژ دارای اهمیت است چرا که می‌تواند گره‌های تنشی را باز نماید. برای این کار انگشت شصت هر دو دست را در کنار یکدیگر قرار داده و 4 انگشت دیگر را به عنوان تکیه‌گاه بر روی شانه‌ها قرار دهید و به آرامی ماساژ را ادامه دهید.

ماساژ گردن

  • ماساژ دادن در حالت خوابیده

دومین شیوه ماساژ گردن، در حال خوابیده است که در این حالت باید از فرد بخواهید تا به شکل کامل بر روی زمین و به پشت دراز بکشد. برای افزایش اثربخشی این شیوه بهتر است از فرد بخواهید که لباس خود را در بیاورد یا یک لباس مناسب بپوشد. استفاده از روغن ماساژ یا لوسیون در این شیوه پیشنهاد می‌شود چرا که باعث افزایش اثربخشی ماساژ خواهد شد.

برای اولین حرکت بهتر است به آرامی عضلات شانه و گردن را مالش دهید تا به صورت کامل گرم شود، سپس می‌توانید فشار را روی گردن کمی بیشتر کنید. با انگشت شست خود می‌توانید عضلات گردن و شانه را تحت تاثیر قرار دهید. در حالت خوابیده ماساژ دادن قفسه سینه نیز کاربردی است و باعث کاهش تنش‌های جسمی خواهد شد. برای این که بتوانید بدون ایجاد درد در ماساژ را ادامه دهید، استفاده از حرکات دایره‌ای پیشنهاد می‌شود.

ماساژ گردن

  • ماساژ گردن با سنگ ماساژ

یکی از تکنیک‌های اساسی ماساژ دادن گردن استفاده از سنگ ماساژ است. سنگ‌ ماساژ دارای خصوصیات مخصوص به خود است که با قرارگیری بر روی بدن فرد متقاضی می‌تواند با انتقال گرما به بدن فرد، آرامش جسمی را به دنبال داشته باشد. ماساژور با استفاده از یک دمای مناسب سنگ‌های ماساژ را داغ کرده و به درستی بر روی شانه و گردن قرار می‌دهد. پس از قرارگیری صحیح سنگ ماساژ، ماساژور از بخش‌های کلیدی شانه و گردن، ماساژ را آغاز می‌نماید.

اثربخشی ماساژ گردن با استفاده از سنگ ماساژ بسیار بالاست و به نسبت شیوه‌های دیگر می‌تواند بسیار سریع‌تر، دردهای عضلاتی را کاهش دهد. در این میان انتخاب یک تراپیست حرفه‌ای می‌تواند دارای اهمیت باشد چرا که یک فرد متخصص قادر است تا با کمترین میزان فشار، گره‌های عضلانی را باز نماید.

جمع بندی

افرادی که مدت زمان طولانی رانندگی می‌کنند یا پشت میز می‌نیشنند، به مرور زمان دچار در در ناحیه گردن و شانه می‌شوند. این افراد علاوه بر استفاده از شیوه‌های درمانی کلیدی باید در سبک زندگی خود تجدید نظر نمایند. استفاده از ماساژ گردن و شانه به عنوان یک راه کلیدی برای درمان گره‌های عضلانی در این ناحیه است. ماساژ می‌تواند با افزایش گردش خون در بدن، کاهش سردرد و بهبود حالت روحی را به دنبال داشته باشد.

اگر بخواهید در طول روز انرژی کافی برای انجام فعالیت‌های روزمره داشته باشید، بهتر است ماساژ را در برنامه خود قرار دهید. همان‌طور که بیان شد ماساژ دادن گردن به چند شیوه امکان پذیر است که انتخاب هر شیوه بسته به میزان سلامت جسمی و روحی فرد متقاضی است. از بین شیوه‌های ماساژ شانه و گردن کدام یک را انتخاب می‌کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *